Spotkanie autorskie z Elwirą Rewińską- Krzewińską

Zapraszamy na promocję książki Elwiry Rewińskiej – Krzewińskiej „Kino, moje życie. Eseje filmowe„, która odbędzie się 7.06.2024 o godz.18:00 w Bibliotece pod Żółwiem.

 

Elwira Rewińska-Krzewińska – polonistka i filmoznawczyni. W latach 1989–2009 prowadziła Gabinet Edukacji Filmowej i Klub Filmowy FEDERICO w Pałacu Młodzieży w Gdańsku, zajmując się edukacją filmową dzieci, młodzieży i nauczycieli. Animatorka wydarzeń filmoznawczych, m.in. konkursów filmowych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Organizatorka i wykładowczyni kursów podyplomowych dla nauczycieli. Współpracując z Gdańskim Centrum Kultury Filmowej, DKF-em klubu studenckiego Żak oraz Ogólnopolskim Gabinetem Edukacji Filmowej w Łodzi opracowała materiały dydaktyczne dla nauczycieli. Współautorka publikacji „Filmowe tematy” (1995) i „Film w szkole. Wybrane zagadnienia edukacji filmowej” (2009). Od 2004 roku prowadzi spotkania filmowe na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gdańsku i w Sopocie, a od 2010 roku regularnie pisze analizy filmowe dla serwisu Edukacja filmowa.

 

O książce „Kino – moje życie. Eseje filmowe”: „Elwira Rewińska-Krzewińska oprócz tego, że prowadzi edukację filmową, również pisze o filmie. Jej teksty to znakomicie napisane analizy filmowe, autorka ma ogromną wiedzę filmoznawczą. Do tego dysponuje świetnym warsztatem analitycznym, wie, na co zwrócić uwagę, potrafi umieścić omawiane zjawisko w szerszym kontekście nie tylko filmowym, ale również kulturowym, literackim czy politycznym. Kino w jej ujęciu jest bowiem elementem systemu naczyń połączonych, częścią kultury. Autorka jest na te związki niezwykle wyczulona, dostrzega je i potrafi o nich zajmująco pisać (…). Jej eseje filmowe zebrane w jednym tomie są świetnym materiałem dla edukatorów filmowych, a także doskonałą lekturą dla każdego, kto się po prostu filmem interesuje”. [z recenzji prof. dr. hab. Mirosława Przylipiaka]

 

Prowadzenie spotkania: 

Jolanta Manthey ; Polonistka, filmoznawczyni, nauczycielka w I LO im. M. Kopernika w Gdańsku i ULO, opiekun szkolnego koła DKF, współautorka programu klasy artystycznej, współautorka podręczników języka polskiego do liceum  oraz publikacji pomocniczych z zakresu edukacji filmowej, autorka scenariuszy zajęć filmowych dla programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej,  festiwalu Kino Dzieci, Filmoteki Szkolnej, Legalnej Kultury; prowadziła zajęcia dla nauczycieli z zakresu edukacji filmowej; prelegentka programu Nowe Horyzonty w kinie Żak, pomysłodawczyni i realizatorka Dziecięcego Klubu Filmowego w IKM, współpracuje z kinem Kameralnym przy realizacji projektów filmowych dla młodzieży. W 2015 roku jako Liderka Filmoteki Szkolnej otrzymała nagrodę PISF za osiągnięcia w dziedzinie edukacji młodego widza.

 

Filia Biblioteka pod Żółwiem
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18:00