Zapraszamy każdą i każdego, kto lubi czytać i rozmawiać o książkach. Miło, jeśli książkę wcześniej przeczytasz i weźmiesz udział w rozmowie. Nie udało Ci się zabrać za lekturę? Tym bardziej zapraszamy! Każdy znajdzie miejsce dla siebie w przyjaznej przestrzeni Biblioteki Oliwskiej – w programie (niemalże) obowiązkowy odpoczynek na leżaku (akcja powieści dzieje się nad morzem) oraz przekąski, które (już tradycyjnie) przynoszą ze sobą klubowicze.
Książkę będzie można podczas spotkania kupić (wkrótce podamy cenę, płatność gotówką) i zdobyć wpis od autorki.
O książce:
W tej rozpisanej na wiele głosów prozie, której bohaterami są mieszkańcy pewnej nadbałtyckiej osady, przyglądamy się małym i wielkim apokalipsom, lokalnym i globalnym końcom – życia, przyrody, rzeczywistości w znanej dotąd postaci. Końcom powtarzalnym, jak jesienna zagłada tysięcy wyrzucanych na brzeg meduz, i zawsze niewczesnym, jak śmierć kogoś bliskiego. Wreszcie – strategiom przetrwania w obliczu kryzysu i permanentnego stanu wyjątkowego.
Powieść Ingi Iwasiów, przypominająca raport z oblężonego świata, niepokoi, bo diagnozuje nasze lęki, zaskakuje, bo podsuwa co rusz inny punkt widzenia, a jednocześnie dodaje otuchy, bo dopuszcza możliwość, że w kresie zawiera się nowy początek.
Rekomendacja Zyty Rudzkiej:
„Późne życie” nie ma w sobie nic z kapitulacji. Ta powieść to zapis egzystencjalnej walki. Inga Iwasiów stworzyła polifonię, która nie roniąc pojedynczego głosu, radykalizuje moc chóru i rozbraja tanatyczną wizję świata. Znakomita robota pisarska.
Inga Iwasiów – prozaiczka, literaturoznawczyni, krytyczka literacka, nauczycielka akademicka, aktywistka. Autorka powieści: Bambino, Ku słońcu, Na krótko, W powietrzu, Pięćdziesiątka, Kroniki oporu i miłości; zbioru felietonów Blogotony; książki autobiograficznej Umarł mi. Notatnik żałoby; dramatu Dziecko. Od 2021 roku felietonistka „Dużego Formatu”.