Spotkanie autorskie z Martyną Bundą

Gdańsk czyta „Nieczułość”, a autorkę powieści będziecie mogli spotkać w Bibliotece Oliwskiej już 27.04. (czwartek) o godz. 18:00. Rozmowę z Martyną Bundą – osadzoną również wokół pozostałych jej powieści: „Kota niebieskiego” oraz świeżo wydanego „Podwilcza” – poprowadzi Joanna Borowik-Hołubowicz. Serdecznie zapraszamy.
„Nieczułość” to debiut literacki Martyny Bundy, obsypany świetnymi recenzjami oraz nagrodami (w tym Pomorską Nagrodą Literacką „Wiatr od morza”). Powieść o sile kobiecej solidarności na tle ważnych wydarzeń historycznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Saga rozpisana na wiele głosów, a w jej centrum one: Rozela i jej córki – Gerta, Truda i Ilda. Kobiety, tak bardzo różniące się między sobą charakterami, zawsze chętnie wracają do Dziewczej Góry, by spotkać się w rodzinnym domu. Na podstawie powieści powstał bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów spektakl, który można oglądać w Teatrze Wybrzeże.
Martyna Bunda – autorka trzech książek – „Nieczułości”, „Kota niebieskiego”, „Podwilcza” – przełożonych na pięć języków. Jej pierwsza książka została nagrodzona m. in „La Grande Ourse”, nagrodą francuskich czytelników. W Polsce zdobyła Gryfię, Pomorską Nagrodę Literacką Wiatr od Morza i była nominowana do kilku innych ważnych nagród – „Nike”, Nagrody Gdynia, Nagrody Conrada. Druga książka była nominowana do Warszawskiej Nagrody Literackiej. Trzecia książka, „Podwilcze”, ukaże się w marcu 2023 r.
Zanim zajęła się literaturą, przez lata była autorką reportaży, potem kierowała Działem Krajowym w Tygodniku Polityka (w którym do dziś pracuje); praca redaktorska przyniosła kres autorskiemu pisaniu i otworzyła przestrzeń do zajęcia się książką. Przez kilka lat była też komentatorką poranków w Tok Fm. W książkach regularnie wraca na Kaszuby, gdzie się wychowała (dzieciństwo spędziła, pływając łódką po Jeziorze Łapalickim). Regularnie, w reportażach a potem książkach, wraca też do motywu podnoszenia się z najtrudniejszych doświadczeń.
Ma siedem psów. Mieszka z rodziną na wsi pod Poznaniem.
Filia Biblioteka Oliwska
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18:00
Na pierwszym planie okładka książki "Nieczułość" Martyny Bundy - czarnobiała fotografia przedstawiająca kobietę. W tle dworzec kolejowy.