Spotkanie autorskie z Moniką Milewską – laureatką Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Moniką Milewską wokół książki "Latawiec z betonu", tegoroczną laureatką Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza" w kategorii Literacka Książka Roku.

Znudzony i zmęczony upałem twórca falowca wyrusza w podróż krętymi ścieżkami mieszkaniowego labiryntu, odkrywając, że zupełnie niechcący udało mu się zakrzywić czas. Inżynier odbywa krótkie podróże w przyszłość. Przeżywa kształtowanie się Solidarności, dowiaduje się, czym są e-mail, Ikea, odwiedza sąsiadów, którzy prowadzą gospodarstwo rolne na dziesiątym piętrze, a także wysłuchuje gorzkich opowieści o konstrukcji bloku.”

Magdalena Grzebałkowska, również nominowana do Pomorskiej Nagrody Literackiej, mówi o książce Milewskiej: „Jestem z falowca. Klatka C, trzecie piętro, sześciometrowy pokój od strony zawsze zacienionej galerii. Spędziłam tam dwadzieścia lat. Uroczyście przysięgam, że wszystko w fascynującej książce Moniki Milewskiej jest prawdą. Zboczeńcy, UFO nad falowcem, karaluchy i mrówki faraonki, ściany pokryte lodem podczas zimy stulecia i dzieci szukające pęknięć w bloku z ograniczonym terminem użycia. Tylko krowy na balkonie nie pamiętam, być może jednak mieszkała w klatce A. Nie mogłam się oderwać od przygód Inżyniera – konstruktora falowca. Sam sobie winien”.

Książka została wydana przez wydawnictwo Wam w 2018 roku (wydawnictwowam.pl)

Monika Milewska – polska eseistka, dramaturg, poetka, tłumaczka i antropolog kultury. Absolwentka historii Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie oraz Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu. Autorka tomików poezji: „Podróż na koniec świata”, „Papierowe okręty” i „Płacz komety”.

 

Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Szalewska, pełniąca funkcję jednego z jurorów Pomorskiej Nagrody Literackiej.

Godzina wydarzenia
18.00