Spotkanie autorskie z Renatą Gröger-Kanią i promocja książki „Pomorskie przystanki literackie”

Zapraszamy na spotkanie Renatą Gröger-Kanią, autorką książki „Pomorskie przystanki literackie”.

 

„Pomorskie przystanki literackie” są (drugim) zbiorem esejów, przywołujących różnorodne, nowe i starsze, ale zawsze interesujące publikacje. Są wśród nich powieści, tomiki poezji, książki naukowe i literatura faktu. Wszystkie one posiadają dedykacje prezentowanych osób, które albo pochodzą z Pomorza lub są z nim mniej lub bardziej związani. Dedykacje pochodzą czasem od autorów, a niekiedy są to jedynie słowa ofiarodawcy wartościowej pozycji, którą należy zatrzymać w pamięci. Wszystkie teksty prezentują „żywych ludzi”, których poznajemy przez utwory, ale także przeżycia, refleksje i spostrzeżenia. Ich portrety często przeplatane się emocjami, doświadczeniami i przeżyciami Autorki.
Prezentowani bohaterowie tekstów pozostawili na tyle trwały ślad w kulturze Pomorza, że warto o tym mówić i pisać.

 

„Pomorskie przystanki literackie” są ciekawą literacko-biograficzną publikacją, w której każdy czytelnik znajdzie z pewnością coś ciekawego i odpowiedniego dla siebie.

 

 

 

O Autorce:

Renata Gröger-Kania – polonistka, bibliotekarka, tłumaczka, aktywistka społeczna, dziennikarka, propagatorka Polski i jej kultury w Niemczech. Urodziła się w Elblągu. Po maturze zamieszkała w Gdańsku, gdzie w 1977 roku ukończyła filologię polską na UG. Przez wiele lat pracowała w Dziale Oświatowym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, przygotowując i koordynując organizację różnych imprez literackich, jak Dekada Pisarzy Wybrzeża, majowe Dni Oświaty, Książki i Prasy, spotkania autorskie, wystawy książek. Od 1989 roku mieszka w Brunszwiku, gdzie przez ponad 20 lat, zatrudniona w specjalistycznej bibliotece Instytutu Georga Eckerta – Instytutu Leibniza ds. Międzynarodowych Badań Podręcznikowych w Brunszwiku, gromadziła, opracowywała i popularyzowała przede wszystkim podręczniki polskie, ale także światowe. Wiele lat, jako członkini polonijnych i międzynarodowych organizacji w Brunszwiku, inicjowała i organizowała różnorodne formy imprez kulturalnych i literackich propagujących Polskę (m.in. Polskie Dni Kultury, spotkania autorskie, wystawy, wieczory literackie, czytanie klasyki dla dzieci i dorosłych).

 

 

 

Spotkanie poprowadzi znana i ceniona dziennikarka Wybrzeża – Gabriela Pewińska-Jaśniewicz.

 

 

 

 

Filia Filia Gdańska
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
17:30
Zdjęcie przedstawia okładkę książki "Pomorskie przystanki literackie"