Spotkanie autorskie z Ritą Jankowską

Rozmowa wokół książki „Dryfujące słońca”

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Ritą Jankowską, które odbędzie się 1 czerwca 2023 roku o godzinie 18:00 w Bibliotece pod Żółwiem. Spotkanie poprowadzi Natalia Soszyńska, a rozmowa dotyczyła będzie prozatorskiego debiutu pisarki –„Dryfujących słońc”.

 

„Dryfujące słońca to książka obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą bardziej świadomie doświadczać swojego bycia w świecie, który nie należy wyłącznie do nas. Żyjemy w przestrzeni odziedziczonej, ukształtowanej przez tych, co żyli w niej przed nami. Posługując się językiem Jacquesa Derridy, wszyscy jesteśmy spadkobiercami, którzy – chcąc tego, czy nie – muszą przyjąć spadek po przodkach. Można by dopowiedzieć, że spadek ten jest, jaki jest, gdyby nie dalsza myśl rozwijana za Derridą: możemy wpływać na to, co odziedziczone; możemy złe dziedzictwo przynajmniej próbować zamieniać w dobre tak, by nie tylko dało się żyć, ale i by możliwe było życie lepsze, bez traum – bólu, który nie znika, jak ujmuje je autorka.” – prof. Maria Mendel

 

Rita Jankowska. Pisarka, dramaturżka, reżyserka off-teatru, performerka. Założycielka autorskiego Teatru Błękitna Sukienka. Autorka utworów dramatycznych i poematów dokumentalnych zrealizowanych scenicznie; projektów teatralnych ze społecznościami Gdańska, słuchowiska, filmowej adaptacji sztuki teatralnej oraz czytań performatywnych. Wyróżniona Nagrodą Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę kultury na rzecz mieszkańców Województwa Pomorskiego. Wielokrotna stypendystka Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury w dziedzinie literatury i dramatu. Trzykrotnie w Półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. „Dryfujące słońca” są jej debiutem wydawniczym i prozatorskim. Książka została napisana w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska w roku 2020; wydana nakładem wydawnictwa Papier w Dole/Katalog Press w styczniu 2023 roku.

Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18:00