Nikt nie chce być stary, a tym bardziej chory. W zasadzie – mało kto marzy o własnej śmierci. A jednak większość z nas pochyli się ku ziemi, ogłuchnie, straci bystrość wzroku i siłę mięśni, a śmierć spotka wszystkich. Skoro mamy stuprocentową pewność, że naszemu życiu jest ona przyporządkowana, bez odstępstwa, bez możliwości negocjacji, bez bajkowych cudów, że uda się jednak ją oszukać albo przekupić . Skoro tak jest – dlaczego zachowujemy się tak, jakbyśmy byli nieśmiertelni?
Śmierć, starość, choroba – upchnięte na marginesie kultury – niechciane, zawsze nie na miejscu i nie w czas. Pokazują, że opowieść o byciu kowalem własnego losu jest tylko pięknym mitem. Odzierają nas z iluzji o własnej sprawczości. To te momenty w życiu, gdy z całą siłą doświadczamy własnej bezradności. To wydarzenia, od których nie można uciec.
Tomasz Stawiszyński – filozof i eseista, którego audycje w radiu TOK FM i podcast „Skądinąd” cieszą się ogromną popularnością. Autor „Potyczek z Freudem” i „Co robić przed końcem świata” , a także licznych artykułów w „Przekroju” czy tygodniku „Newsweek” porusza kwestie społecznie aktualne, mierzy się również z tematami trudnymi z pogranicza psychologii, socjologii i filozofii. W swoich rozważaniach nie zatrzymuje się na powierzchni zjawisk, ale przedstawia je w wielu aspektach, posługując się barwnym, bardzo charakterystycznym dla siebie językiem.
Spotkanie finansowane jest ze środków Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie.