Spotkanie promocyjne z okazji wydania książki „Zegary i zegarki w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku” Anny Fietkiewicz-Baranowskiej i Lecha Łopuskiego

Zapraszamy do Filii Gdańskiej na spotkanie z Anną Fietkiewicz-Baranowską i Lechem Łopuskim dotyczące wydania książki pt. „Zegary i zegarki w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku”.

Spotkanie poprowadzi Mateusz Piechnik.

 

 

Wśród niezliczonych przedmiotów wytwarzanych w ciągu minionych stuleci zegary zajmowały zawsze miejsce wyjątkowe: pozwalały opanować ten wymiar rzeczywistości, który wydawał się nieuchwytny. Umożliwiały coraz dokładniejszą rachubę czasu, a przez to zyskanie kontroli nad wieloma ludzkimi sprawami. Zegary nadały ramy naszej egzystencji – i w jej wymiarze praktycznym, i w znacznie głębszym, związanym z nieuchronnym przemijaniem.

 

Konstruowanie precyzyjnych czasomierzy wymagało wielkiej pomysłowości i zręczności. Tę biegłość przez kilka stuleci wykazywali również gdańscy rzemieślnicy, a ich wytwory zaspokajały nie tylko wybredny rynek miejscowy, lecz także potrzeby dworów królewskich i magnackich. Równocześnie do Gdańska sprowadzano zegary z innych ośrodków. Wszystko to znalazło odbicie w zbiorach prywatnych i muzealnych gromadzonych w Gdańsku od kilku stuleci.

 

Publikacja ukazuje bogactwo przyrządów do pomiaru czasu, będących ważnymi pamiątkami historii, a także rzemiosła i inżynierii, zabezpieczonych dla potomności w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

 

Wydarzenie dostępne również na FB https://www.facebook.com/events/720180300139336/?ref=newsfeed

 

 

 

Filia Filia Gdańska
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
17:30
okładka książki "Zegary i zegarki w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku"