Spotkanie wokół książki „Pusty gabinet”. Goście: autor – Antoni Pawlak oraz autor zdjęć – Piotr Połoczański

Zapraszamy na spotkanie wokół książki „Pusty gabinet”. Gośćmi spotkania będą Antoni Pawlak oraz Piotr Połoczański – autor zdjęć, które znalazły się w książce, osobisty fotograf Pawła Adamowicza. Rozmowie będzie towarzyszyć prezentacja nieopublikowanych w książce zdjęć autorstwa fotoreportera.

 

Prowadzenie: Alina Kietrys.

 

Antoni Pawlak przez dekadę współpracował z Pawłem Adamowiczem jako jego rzecznik prasowy. To długo, wystarczająco długo, aby kogoś polubić albo znielubić. Pawlak i Adamowicz polubili się, pracowali dla Gdańska, rozmawiali o Gdańsku, ale chcieli i potrafili rozmawiać także na wiele innych tematów, o których Pawlak pisze z życzliwą otwartością.

 

Książka Antoniego Pawlaka to unikatowa opowieść o wieloletniej, a przy tym owocnej współpracy dwóch mężczyzn, z których to ten wyraźnie młodszy (Adamowicz) był szefem starszego (Pawlak). Czy w takiej nieoczywistej zawodowej relacji można ocalić koleżeństwo i przyjaźń? Historia opisana przez Pawlaka pokazuje, że można, i dlatego jest to historia bardzo budująca.

 

A jednocześnie autor „Pustego gabinetu” lojalnie ostrzega: „To nie jest biografia prezydenta Gdańska. To nie jest spis jego dokonań, zaniechań i błędów. To nie jest próba stworzenia zobiektywizowanego portretu Pawła Adamowicza. To nie jest hagiografia. To nie jest panegiryk na cześć.”

 

W książce Antoniego Pawlaka wplecione są liczne fragmenty z bloga Pawła Adamowicza, które razem z kilkudziesięcioma fotografiami autorstwa Piotra Połoczańskiego ubogacają narrację Autora.

 

Książkę zamykają fragmenty przywołujące tragiczne dni 13 i 14 stycznia 2019 roku. Zabójstwo Pawła Adamowicza jest dla Pawlaka historią nieuleczoną, niezabliźnioną i ciągle bolesną.

 

Filia Biblioteka Manhattan
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18:00