Spotkanie z Barbarą Szczepułą

Barbara Szczepuła – reporterka i felietonistka. Wydała osiem książek z gatunku literatury faktu, a jej reportaże można liczyć w setkach. Przez lata zbierała dramatyczne opowieści ludzi, którzy z wyroku historii trafili po II wojnie światowej do Gdańska. Odbudowywali to miasto, z czasem pokochali je i uznali za swoje. Tu rodziły się ich dzieci i wnuki. Są to ludzie pochodzący z Kresów RP, ale także Kaszubi i inni mieszkańcy Pomorza.

 

Historie takie znalazły się w tomie „W domu wroga”.  W 2021 roku książka otrzymała nominację do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.

Jej książki traktują o tym, co działo się na Pomorzu po wojnie i właściwie łączą się w jedną historię. To „Kod Heweliusza” (za którą otrzymała Medal Księcia Mściwoja w 2008 roku), a także „Rajski ogród”. Jako pierwsza poruszyła żywy ciągle w społecznej pamięci temat przymusowej służby wojskowej Kaszubów w reportażu „Dziadek w Wermachcie”, opisała walkę z komunizmem w książce „Alina Pienkowska, miłość w cieniu polityki”.

Na spotkanie z niezwykłą osobą opisującą niezwykłych ludzi zapraszamy do Biblioteki na Fali.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Filia Biblioteka na Fali
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18.00