Spotkanie z Janem Danilukiem

„Zaspa, a w istocie dwie dzielnice, czyli Zaspa-Młyniec oraz Zaspa-Rozstaje, to obszar Gdańska, który intensywnie zaczął być zabudowywany raptem niecałe pół wieku temu. Tymczasem, wbrew temu, co może na pierwszy rzut oka wydawać się postronnym obserwatorom, dzielnice te mają do zaoferowania miłośnikom historii całkiem sporo. Podczas popularnonaukowego wykładu prelegent podejmie próbę przedstawienia historii Zaspy na szerszym tle dziejów Gdańska, jak i jego okolic, wskazując na charakterystyczne elementy, wydarzenia czy procesy, które wyróżniają tą część miasta”.

 

dr Jan Daniluk – historyk, adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim (Zakład Historii Gdańska, Pomorza i Regionu Bałtyckiego). Prowadzi zajęcia też na Uniwersytecie SWPS w Sopocie.

Historią zawodowo zajmuje się od 15 lat. Wcześniej pracował m. in. w Hevelianum, Muzeum Sopotu i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wykładowca na studiach podyplomowych Gedanistyki. Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu (XIX-XX w.). Zajmuje się także historią II wojny światowej oraz okresu międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem Rzeszy Niemieckiej. Autor m. in. Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939) z 2022 r. i „Miasta skoszarowane”. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945” z 2019 r.

Strona domowa: www.jandaniluk.pl.

 

 

Fot. Dawid Linkowski

Filia Biblioteka Pilotów
Data wydarzeniaGodzina wydarzenia
18:00
Zdjęcie portretowe Jana Daniluka