Spotkanie z Pawłem Koziołem

Spotkanie wokół książki Pawła Kozioła „Wariant La Plata”, nominowanej do Nagroda Conrada

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Pawłem Koziołem poświęcone jego – nominowanej do Nagrody Conrada – książce „Wariant La Plata”, które odbędzie się 13 października 2023 r. (piątek) o godzinie 18:00 w Bibliotece pod Żółwiem.

 

 


Niech Was tylko nie zmyli nazwa… Autor nie próbuje uczyć nas gry w szachy, lecz przenosi do lat 30., gdzie zaczynają się przeplatać różne historie. Powieść przypomina o polskiej drużynie szachowej, srebrnych medalistach z Buenos Aires, którzy po swoim sukcesie nie mieli gdzie wracać. W tle wojna, miłość, hazard, rozgrywki szpiegowskie, uczciwe i nieuczciwe zagrania przy szachownicy, cięte i dowcipne dialogi, a także cały repertuar szachowych tropów i anegdot.

 

„Musiałem ustąpić w centrum, ale tylko trochę, tylko na chwilę. Po zakończonej partii ścisnąłem mu dłoń, mówiąc: do zobaczenia za rok albo dwa. Uśmiech miał wymuszony, rękę podawał tak, że jednocześnie prawe ramię się cofało, ale stał naprzeciwko, głowa w górze, jak gdyby gra się jeszcze nie skończyła. Spoglądał na mnie w sposób, z którego wynikało, że moja psychologiczna kalkulacja się nie powiodła. Przeciwnie, czułem wtedy, że stworzyłem sobie rywala na całe życie, że nasze przyszłe rozgrywki będą długie i gorzkie; fascynujące, ale w taki sposób, jakby się dwóch znakomitych kieszonkowców na przemian z czegoś ważnego okradało. Dopiero kiedy pochwałę powtórzyłem słowami, w których nawet moja przewrażliwiona matka nie mogłaby usłyszeć choćby śladu ironii, ukłonił się i odszedł. I to był pierwszy człowiek, którego zabiłem.”

 

[Fragment książki]

 

[Źródło: Wydawnictwo: K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów]

 

 

Paweł Kozioł – ur. 1979 w Rzeszowie. Prozaik, poeta i krytyk literacki, związany z facebookowym kolektywem Laboratorium Empatii. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, stopień doktora otrzymał w 2008 za pracę na temat alegorii w średniowiecznych kronikach, której znaczącą część wydał pod tytułem Historia i porządek (2010). Autor pięciu książek poetyckich: Czarne kwiaty dla wszystkich (2003), Wpław (2005), Uwaga, nie ma takiej fali (2008), Metale ciężkie (2010) i Pogańskie morze (2018), książki krytycznoliterackiej na temat najnowszej poezji Przerwane procesy (2011) i powieści Wariant La Plata (2022), nawiązującej do losów polskiej drużyny szachowej z 1939 roku. Pracował w Muzeum Historii Polski, obecnie jako programista specjalizuje się w tradycyjnie pojętej sztucznej inteligencji i w przetwarzaniu języka naturalnego. Stypendysta Willi Decjusza i MKiDN. Mieszka w Warszawie

 

Prowadzenie spotkania:

Radosław Wiśniewski. Urodzony w Warszawie, związany z Brzegiem, mieszkający w Kiełczowie na przedmieściach Wrocławia. Z wykształcenia psycholog, z wykonywanego zawodu – sprzedawca urządzeń niskoprądowych, a ponadto: promotor poezji, pisarz, poeta, publicysta, animator kultury, ojciec, ojczym, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Żywych Poetów w Brzegu. Współzałożyciel projektu Laboratorium Empatii, motoryczny element projektu Wartalk.pl, współpracownik wielu czasopism literackich, autor kilkunastu książek, głównie z wierszami.

Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18:00