Spotkanie ze Stefanem Chwinem na przedprożu Filii Gdańskiej. 20 lat Polski w Unii Europejskiej

Zapraszamy na spotkanie z prof. Stefanem Chwinem poświęcone przypadającej w tym roku 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Fundamentem rozmowy, którą poprowadzi Dagny Kurdwanowska, będą rozważania pisarza spisane w dwóch wydanych przez naszą bibliotekę książkach: „Wolności pisanej po Jałcie” oraz „Moim Gdańsku”.
KIEDY? 26.06.2024 godz. 17:30
GDZIE? Na przedprożu Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42)
Na miejscu będzie możliwość zakupu książek oraz zdobycia wpisu od autora.
O „Wolności pisanej po Jałcie” Stefana Chwina:
Polska kultura nadawała słowu „wolność” znaczenia tak dalece sprzeczne, że trudno chyba znaleźć w ludzkim języku słowo o sensach bardziej rozciągliwych, z którymi – jak dowodzi historia – można zrobić wszystko. Ileż to razy oświadczano z oburzeniem: „To, co wy nazywacie wolnością, żadną wolnością nie jest!”. Ileż to razy spierano się o to, która wolność jest „prawdziwa”, a która „fałszywa”! Wypowiadając słowo „wolność”, co innego miał na myśli Jan Paweł II, co innego Bolesław Bierut, co innego Rafał Wojaczek. Otrzymujemy opowieść w znacznej mierze autobiograficzną, mocno eksponowaną podmiotowością nie tylko w wymiarze gramatycznym, lecz również nasyconą subiektywizmem diagnoz i ocen zjawisk politycznych, społecznych i literackich zachodzących po 1945 roku. Książkę o historii polskiej mentalności po Jałcie, odbitej w dyskursach i tekstach. Z pewnością nie spotka się ona z powszechnym aplauzem, może nawet zrodzić efekt kija włożonego w mrowisko, lecz tylko takie książki mają dziś szansę skupić na sobie uwagę i, co najważniejsze, sprowokować spory, dyskusje.
„Mój Gdańsk” to wydany po raz pierwszy, niezwykły zbiór najważniejszych tekstów pisarza o rodzinnym mieście, prezentujący osobisty, pasjonujący, piękny a zarazem kontrowersyjny obraz Miasta, obecny w twórczości powieściowej i refleksji historyczno-filozoficznej autora.
Filia Filia Gdańska
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
17:30