The Soul of America – projekcja filmu z dyskusją

Zapraszamy na projekcję dokumentu „The Soul of America” (2020) opartego na bestsellerowej powieści Jona Meachama, amerykańskiego pisarza i dziennikarza. Dokument pokazuje współczesną sytuację społeczną i polityczną w Stanach Zjednoczonych przez pryzmat przeszłości kraju. Po filmie zapraszamy na dyskusję. Wspólnie zastanowimy się nad przesłaniem filmu, czyli słowami Meachema: „Historia uczy nas, że to czas trudny, ale nie wyjątkowy”.
Czy wiecie, że jednym z najpopularniejszych gatunków filmowych ostatnich lat jest film dokumentalny? W 2018 r. dokument stanowił 18% wszystkich wyprodukowanych filmów. Nas te statystyki w ogóle nie dziwią – dzięki filmom dokumentalnym możemy poznać fascynujące historie innych ludzi, odwiedzić najodleglejsze zakątki świata, zapoznać się z kwestiami politycznymi i społecznymi od zupełnie innej strony i uwrażliwić na otaczającą nas rzeczywistość. Dlatego od 23 października rozpoczynamy cykl pokazów filmów dokumentalnych połączonych z dyskusją. Wybrane przez nas filmy będą dotyczyły szeroko rozumianych tematów amerykańskich.
Jako pierwszy zobaczymy dokument „The Soul of America” (2020) oparty na bestsellerowej powieści Jona Meachama, amerykańskiego pisarza i dziennikarza. Dokument pokazuje współczesną sytuację społeczną i polityczną w Stanach Zjednoczonych przez pryzmat przeszłości kraju. Twórcy przyglądają się ważnym wydarzeniom historycznym takim jak ruch sufrażystek, maccartyzm czy ruch na rzecz praw obywatelskich działający w l. 60. XX w. Wszystkie te zmiany spowodowane były ostrymi podziałami społecznymi, które powracają w ostatnim czasie w Ameryce.
Po filmie zapraszamy na dyskusję. Wspólnie zastanowimy się nad przesłaniem filmu, czyli słowami Meachema: „Historia uczy nas, że to czas trudny, ale nie wyjątkowy”.
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
17:00