Wernisaż wystawy Krzysztofa Mystkowskiego „Przed premierą”

Na wystawę „Przed premierą” składają się fotografie wykonane w ciągu piętnastu lat współpracy Krzysztofa Mystkowskiego z Operą Bałtycką w Gdańsku. Fotograf towarzyszył artystom baletu, chóru i orkiestry – od pierwszych prób i przymiarek kostiumów aż po dzień premiery – przy realizacji większości produkcji w ostatnich latach, tworząc wyjątkową fotograficzną opowieść o tym, jak powstaje spektakl. Relacjonując pracę twórców, fotograf jednocześnie sam jest przy tym artystą. Znakomity warsztat i ponadprzeciętna wrażliwość, a także rzadko spotykana umiejętność dostrzegania detali, co jest szczególnie istotne przy fotografowaniu baletu, sprawiają, że jego zdjęcia wyróżniają się kunsztem spośród innych fotografii operowych. To malarska mieszanka gry światła i emocji.

 

 

KRZYSZTOF MYSTKOWSKI

Jeden z najbardziej doświadczonych fotoreporterów Pomorza. Od ponad 20 lat dokumentuje najważniejsze wydarzenia w regionie. W latach 1999-2003 pracował jako fotoreporter w „Wieczorze Wybrzeża” i „Dzienniku Bałtyckim”. Od 2003 r. związany z agencją fotograficzną i wydawnictwem Kosycarz Foto Press/KFP. Jego zdjęcia ukazują się w największych wydawnictwach prasowych w kraju (m.in. „Newsweek”, „Polityka”, „Forbes”). Publikowano je także w światowych mediach (m.in. „The New York Times”, „The Washington Post”, czy „The Guardian”.

Był oficjalnym fotografem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Obecnie fotografuje m.in. dla miasta Sopotu, Wojsk Obrony Terytorialnej, Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Wielokrotnie nagradzany na pomorskich i ogólnopolskich konkursach fotograficznych, m.in. Grand Press Photo, Gdańsk Press Photo (dwukrotnie Grand Prix w 2002 i 2020 roku), BZ WBK Photo Press.

 

Filia Biblioteka Chełm
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18:00