Wieloraczków wciąż przybywa. Jak poradzić sobie z ogromnym wyzwaniem?

Spodziewacie się bliźniaków, trojaczków? Macie setki pytań? Zapraszamy na spotkanie z Joanną Mazurkiewicz, autorką książki "Bliźniaki + Poradnik dla rodziców", współorganizowane przez Gdańską Szkołę Artystyczną. Na spotkaniu pojawi się również ilustratorka książki: Marzena Gawrysiak. Będzie możliwość zakupu książki. Moderacja: Janusz Gawrysiak - prezes GSA.

Spodziewacie się bliźniaków, trojaczków? Macie setki pytań? Zastanawiacie się, jak karmić kilkoro dzieci jednocześnie? Czy kłaść je w jednym łóżku? Jaki wózek kupić? Czy ubierać dzieci jednakowo? Czy taka ciąża kończy się przedwcześnie? Czy wszystkie bliźniaki są do siebie podobne? W książce „Bliźniaki + Poradnik dla rodziców” znajdziecie odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

 

 

Autorka – mama bliźniaków, neurologopedka – w przystępny, mądry i ciepły sposób prowadzi przyszłych rodziców i ich bliskich w świat spokojnego i dobrego rodzicielstwa. Uświadamia, że wychowanie dzieci to nie konkurs na najlepszych rodziców, ale codzienna miłość i troska oraz wyrozumiałość również dla samych siebie.

 

 

Z każdym rokiem rośnie liczba ciąż mnogich i pojawiających się na świecie wieloraczków. Ciąża wieloracza zawsze oznacza ciążę podwyższonego ryzyka, a to wiąże się z szeregiem ograniczeń, mnóstwem badań, a często również z leżeniem i wielomiesięcznym odpoczynkiem. To gigantyczne wyzwanie, zarówno dla przyszłych rodziców, ich rodzin, jak i samych dzieci.

 

 

Ciąża mnoga od zawsze budziła zainteresowanie – jak pokazuje historia, do mam i ich dzieci podchodzono czasem w bardzo różny sposób. Na szczęście dziś bliźniaki, trojaczki “i więcej” budzą wyłącznie pozytywne emocje. Z roku na rok wieloraczków rodzi się coraz więcej, a pomnożone obowiązki to dla rodziców ogromne wyzwanie. O tym, jak przygotować się do roli rodzica wieloraczków, tłumaczy w swojej swojej książce “Bliźniaki+. Poradnik dla rodziców” Joanna Mazurkiewicz.

 

 

Mama bliźniąt dla przyszłych rodziców wieloraczków

 

 

Joanna Mazurkiewicz 11 lat temu została mamą “parki”, Zosi i Karola. Wtedy jej oraz najbliższych świat zmienił się o 180 stopni. Prywatnie logopedka i neurologopedka, pracująca na co dzień także z młodzieżą, dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami w najnowszej książce “Bliźniaki+. Poradnik dla rodziców”.

 

 

– Bliźniaki, trojaczki, czworaczki “i więcej” to zwielokrotnione szczęście, ogromny powód do dumy. Ale to też wyzwanie, zmartwienia, zmęczenie, brak snu, badania i mnóstwo wizyt u lekarzy, ciągła troska. O tym mało się mówi – a to właśnie rodzice w każdej minucie doby opiekują się swoimi maleństwami, często są przemęczeni, żyją w dużym stresie. Ta książka powstała z myślą o przyszłych rodzicach wieloraczków, aby możliwie najlepiej przygotować ich do najważniejszej roli – mówi Joanna Mazurkiewicz.

 

 

Co powinno być fundamentem w wychowywaniu wieloraczków? Synchronizacja i konsekwencja. Tylko w ten sposób rodzice zapanują nad maluchami, które przecież każdego dnia rozwijają się, uczą, zdobywają nowe umiejętności, a co za tym idzie – wymagają więcej uwagi. W książce autorka dzieli się sposobami, które pozwoliły jej zapanować nad dniem, przesypiać noce i zachować spokój.

 

 

Jak sobie poradzić?

 

 

Z wieloraczkami życie nie jest proste – niewyspanie, stres, ogromne zmęczenie to codzienność. Ponieważ rzadziej mieszkamy całymi, wielopokoleniowymi rodzinami, rodzice maluchów często mogą liczyć wyłącznie na siebie, w miarę możliwości sięgając po pomoc niani. W przypadku wieloraczków każda para rąk do pomocy jest na wagę złota. Gorzej, jeśli ojciec dzieci musi pracować, a mama pozostaje sama. Płacz towarzyszący dniom, tygodniom, miesiącom jest ogromnym obciążeniem, prowadzącym do nerwowości, potęgującym stres, niejednokrotnie prowadzącym do depresji.

 

 

– Rodzicielstwo z wieloraczkami dalekie jest od Instagramowych zdjęć, na których słodkie, spokojne bobasy jedzą, śpią i radośnie się bawią. Zależało mi na przekazaniu rzeczywistości – sama jeszcze w ciąży szukałam poradnika, który pomoże mi zrozumieć pewne procesy i przygotuje mnie na największe wyzwania. W każdej przeczytanej pozycji czegoś mi brakowało, z perspektywy czasu widziałam, że nie zawsze treści odpowiadały rzeczywistości. Wyciągnęłam odpowiednie wnioski i starałam się opracować materiał, którego mi samej brakowało w przygotowaniach do wieloraczego wyzwania – tłumaczy autorka “Bliźniaków+”.

 

 

www.blizniakiplus.pl

Filia Biblioteka Manhattan
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18:00