Wolne Chiny – odwaga, by wierzyć

Szacuje się, że setki tysięcy praktykujących Falun Gong w Chinach zostało bezpodstawnie uwięzionych, są przedmiotem nadużyć psychiatrycznych, tortur i innych przymusowych metod zmian światopoglądu. Na szeroką skalę morduje się ich, pobierając organy po to, by je sprzedać. Opowiadając historie odwagi Jennifer Zeng i Charles’a Lee, prześladowanych przez chiński rząd za praktykowanie Falun Gong, film odsłania powszechne naruszenia praw człowieka, które wciąż mają miejsce w dzisiejszych Chinach. Przedstawia warunki w chińskim więzieniu z programem reedukacji, brutalność autorytarnego państwa wobec dziesiątków milionów praktykujących Falun Gong oraz wysiłki ludzi sumienia w celu zaprzestania prześladowań.

Falun Gong, zwana także Falun Dafa to chińska praktyka duchowa, która łączy medytację i ćwiczenia Qi Gong z filozofią opartą na poszanowaniu prawdy, życzliwości i cierpliwości. Pod koniec XX wieku w Chinach praktykowało ją około 70 milionów ludzi.

 

Władze uznały tą praktykę za organizację heretycką, która zagraża stabilności społeczeństwa. W kwietniu 1999 roku na pokojowej manifestacji zebrało się 10 000 praktykujących, by domagać się wolności od ingerencji państwa. Ta demonstracja stała się katalizatorem późniejszych prześladowań.

 

Szacuje się, że setki tysięcy praktykujących Falun Gong w Chinach zostało bezpodstawnie uwięzionych, są przedmiotem nadużyć psychiatrycznych, tortur i innych przymusowych metod zmian światopoglądu. Na szeroką skalę morduje się ich, pobierając od nich organy, po to, by je sprzedać.

 

Film „Wolne Chiny – odwaga, by wierzyć”, Free China: The Courage to Believe to dokument Michaela Perlman’a powstały we współpracy z Telewizją New Tang Dynasty, który zasłynął z nagradzanego filmu Tybet: poza strachem. Opowiadając historie odwagi Jennifer Zeng i Charles’a Lee, prześladowanych przez chiński rząd za praktykowanie Falun Gong, film odsłania powszechne naruszenia praw człowieka, które wciąż mają miejsce w dzisiejszych Chinach. Przedstawia warunki w chińskim więzieniu z programem reedukacji, brutalność autorytarnego państwa wobec dziesiątków milionów praktykujących Falun Gong oraz wysiłki ludzi sumienia w celu zaprzestania prześladowań.

 

Spotkanie poprowadzi Pan Marcin Klebba – aktywista praw człowieka, współpracował z takimi organizacjami jak Amnesty International, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Inna Przestrzeń. Obecnie związany z niezależną od chińskiego rządu telewizją New Tang Dynasty Television. Jest także zapalonym muzealnikiem i archeologiem. Pracuje w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, w oddziale Spichlerz „Błękitny Baranek”.

 

Wolne Chiny – odwaga, by wierzyć; film dok. reż. Michael Perlman, 2012, USA 60’.

Filia Biblioteka na Fali
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
18:00