Wspólnota Myśli rano – co czytamy i dlaczego?

Zapraszamy 9 maja 0 9.30 do Biblioteki Oliwskiej na rozmowę o książkach wszystkich tych, którym bardziej pasują poranki niż wieczory.  Nieważne, czy jesteś młodym rodzicem czy seniorem, freelancerem czy po prostu masz czas i chciał_byś go dobrze wykorzystać – dołącz do nas!

Dobrze zacząć dzień od wymiany myśli w dobrym towarzystwie.

 

Rodzicom zapewniamy możliwość oddania dzieci pod opiekę dorosłej wolontariuszki, żeby można było spokojnie porozmawiać w gronie dorosłych, kiedy szkraby będą bawiły się w sali obok.

 

Będzie to pierwsze tego typu spotkanie, więc w pewnym sensie eksperyment, jeżeli przebiegnie pomyślnie, to planujemy kolejne. Wasz udział i opinie będą dla nas wskazówką na przyszłość.

 

Na początek chcielibyśmy porozmawiać o roli książek w naszym życiu, o tym jak nas kształtują i o kanonie lektur, czyli o tych książkach, które są uznawane za ważne dla szerszej wspólnoty kulturowej. W przestrzeni medialnej trwa żywa dyskusja nad tym, co powinni czytać młodzi ludzie i w jakim celu. Wymienimy się zatem przemyśleniami o tym, co my czytaliśmy (lub nie-czytaliśmy) kiedyś i jak to nas ukształtowało. Podyskutujemy także o tym, co warto, a czego nie warto narzucać jako szkolny (lub społeczny) obowiązek. 

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisanie się korzystając z formularza ukrytego pod poniższym przyciskiem (to szczególnie ważne, jeśli chcecie zgłosić chęć przyjścia z dzieckiem, które ma być objęte opieką wolontariuszki).

 

 

Prowadzącymi i współuczestnikami dyskusji będą:

Paweł Paniec – filozof, animator kultury, prezes Stowarzyszenia PROM Kultura, pomysłodawca i realizator inicjatywy Wspólnota Myśli

Iwona Osowska – rosjoznawczyni, miłośniczka literatury i języków obcych

Wspólnota Myśli to otwarta społeczność osób, które lubią myśleć, lubią myślami się dzielić, ale nie przeszkadza im, że nie są jednomyślne. Spotykamy się od 2022 r. w poniedziałki w Bibliotece Manhattan i w wybrane czwartki w Filii Naukowej WiMBP. Nasze rozmowy toczą się wokół filozofii, korzystamy z dorobku wcześniejszych myślicieli, ale przede wszystkim wykorzystujemy ich warsztat, czyli uczymy się myśleć w sposób uporządkowany i dialogiczny z zachowaniem zasad poszanowania dla odmienności postaw i opinii. Jeżeli chciał_abyś spróbować, zapraszamy. Wystarczy zapisać się na wydarzenie na stronie wspolnotamysli.org

Wydarzenie jest realizowane przez Stowarzyszenie PROM Kultura w ramach wolontariatu.

Wspiera nas Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

Filia Biblioteka Oliwska
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
9:30
wspólnota myśli rano