„Wspólnoty pracy i wiary. Cechy w miastach Prus Królewskich”

Promocja publikacji „Wspólnoty pracy i wiary. Cechy w miastach Prus Królewskich” pod redakcją naukową Franciszka Skibińskiego

Tom 1: Eseje

Tom 2: Katalog


Zapraszamy 15 października, godz. 17.30 do Filii Gdańskiej WiMBPG (ul. Mariacka 42) na spotkanie promocyjne z udziałem redaktora naukowego Franciszka Skibińskiego, które poprowadzi prof. Edmund Kizik.

Będzie to niesamowity dwugłos ekspertów!

 

Przez niemal tysiąc lat bardzo ważną rolę w europejskiej gospodarce i życiu społecznym odgrywały korporacje, nazywane cechami, które zrzeszały osoby wykonujące podobną pracę lub mające zbieżne interesy. Wspólnoty te miały zapewniać bezpieczeństwo pracy i wzajemną pomoc, a ich znaczenie wykraczało daleko poza sferę zawodową, obejmując wiele codziennych spraw, takich jak opieka nad chorymi, sierotami i wdowami oraz wspólna modlitwa. Przedstawicielom niższych warstw społecznych, do których należała większość zrzeszonych w cechach rzemieślników i usługodawców, przynależność do nich dawała możliwość udziału w życiu politycznym, zdominowanym przez kupieckie elity i feudałów”.

Franciszek Skibiński — redaktor naukowy publikacji, kurator wystawy

 

Wytwarzane i gromadzone przez stulecia przedmioty, te wytwory ludzkich rąk i ludzkiej myśli, w żmudnym procesie poznawania przeszłości są niezrównanym pomocnikiem, niezrównanym przewodnikiem. Są świadectwem życia tych, którzy byli tutaj przed nami. Są posłańcem przeszłości. I chociaż pewnie każdemu odbiorcy, każdej społeczności, każdemu pokoleniu mówią coś innego, to jednak są niezmiennie fascynującym i niepokojącym nośnikiem owej minionej prawdy, która zawsze będzie dla nas w znacznej mierze niedostępna, ale która jedyna jest w historii ciekawa i ważna”.

Jacek Friedrich — dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku

 

Wstęp wolny – Zapraszamy!

Filia Filia Gdańska
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
17:30