Książka dostarczona do p. Hanny Reszczyńskiej – Essigman – uczestniczki powstania warszawskiego

W ramach akcji „Książka Do Domu” mieliśmy ogromny zaszczyt dostarczyć książkę do p. Hanny Reszczyńskiej-Essigman, 93-letniej uczestniczki powstania warszawskiego. Kobiety o niezwykłym życiorysie, która brała udział w działalności Narodowych Sił Zbrojnych. W procesie, który zakończył się trzema karami śmierci, 18-letnia wówczas p. Hanna dostała wyrok 10 lat więzienia. Po wyjściu z więzienia zdobyła zawód aktorki, występowała w Teatrze Rapsodycznym w Krakowie, w teatrach Wrocławia i Częstochowy. W roku 1970 wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie występowała w Teatrze Polskim oraz Teatrze Nowym. Po śmierci męża 8 lat temu wróciła do Polski.
Niesamowita osoba! Jedna z książek📖 p. Hanny Reszczyńskiej-Essigman pt. „Alfabet wspomnień” znajduje się w księgozbiorze 📚Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Zachęcamy do lektury!
Polecamy tom poezji Hanny Reszczyńskiej-Essigman „Zatrzymać chwile” (1983), w którym obok wierszy spotkać można nieznane dotąd liryki i opowiadania oraz autobiografię „Kaprysy losu”.
📻Radio Gdańsk S.A. przygotowało ciekawą audycję z udziałem p. Hanny Reszczyńskiej-Essigman.