Wystawa malarska Doroty Wójcik „Widok z okna”

Zapraszamy na wystawę artystki wizualnej oraz architekta Doroty Wójcik.

Tematem wystawy malarskiej Doroty Wójcik jest widok z okna. Obrazy przedstawiają ulicę Dworską w Brzeźnie, wzdłuż której ustawione są bloki mieszkalne, tzw. hotelowce, zbudowane z wielkiej płyty. To wnętrze urbanistyczne jest wyjątkowo zaniedbane, chaotyczne, brzydkie, mało w nim zieleni, za to funkcjonują dwa lokale: sklep monopolowy 24h i kebab bistro. Jednakże taki widok z okna jest dla malarki niepowtarzalny, ponieważ widzi w nim niebo oraz światło łączące ze sobą wszystkie elementy architektury i mieszkańców.

 

Wszystkie prace malarskie zostały stworzone na podobraziu o formacie 1×1 m, co jest dosłownym przeniesieniem wymiaru ramy okiennej, która również zawiera się w kwadracie. Figura ta jest dla artystki archetypem architektury. Już w starożytności budowano centra miasta na planie najprostszych figur geometrycznych.

 

Dorota Wójcik ( ur. 1987 w Gdańsku) jest artystką wizualna oraz architektem. Ukończyła Politechnikę Gdańską z wyróżnieniem otrzymując 2 nagrody za najlepiej obroniony dyplom magisterski na wydziale Architektury i Urbanistyki w 2014r. Miedzy czasie podjęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa w pracowni prof. J. Baucia gdzie w 2021r. obroniła tytuł magisterski. Połączenie architektury i malarstwa stworzyły jej możliwości do podjęcia pracy przy wielu muralach w całej Polsce, min. miała możliwość uczestniczyć w produkcji prestiżowego muralu autorstwa E. Dwurnika w Warszawie. Jej prace malarskie zaprezentowano min. w ogólnopolskiej wystawie konkursowej Fundacji im Franciszki Eibisch w Warszawie. Dorota głównie zajmuje się malarstwem olejnym abstrakcyjnym, a inspiracje czerpie z natury (drzewa, morze, chmury). Od 2000 roku związana z Pracownią artystyczna Henryka Sokalskiego.

 

Filia Biblioteka Brzeźno
Data wydarzenia