Zapraszamy na wystawę rysunków conradowskich Michała Arkusińskiego w holu Biblioteki Głównej. Wystawa prac potrwa do 15 maja 2024.
O twórcy:
Michał Arkusiński – absolwent łódzkiej ASP, ilustrator, rysownik, twórca komiksów oraz okładek płyt dla między innymi O.S.T.R.-a, THE ANALOGS, a ostatnio animowanego teledysku dla zespołu DEZERTER. Jako rysownik pracował przy animacjach do filmów dokumentalnych dla TVP i POLSAT.
Komiksy publikuje niezależnie jak i w oficjalnych wydawnictwach. W zeszłym roku wydany został album „Historie środka” nakładem wydawnictwa Mandioca. Wcześniej jego rysunki ukazały się w publikacjach zbiorowych „Łódź pełna komiksów” i „Łódź. Miejskie historie”, które przybliżają postaci niezmiernie ważne dla tego miasta. W 2019 r. wyszedł album komiksowy o Marku Edelmanie narysowany przez Arkusińskiego do scenariusza Macieja Cholewińskiego.
Prace komiksowe i ilustracje prezentowane były na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w Pradze, Jeleniej Górze, Bremen, Kitakyushu(Japonia), a ostatnio w Krakowie natomiast w Łodzi na wystawie stałej Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.
W tym roku Arkusiński jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych.
O wystawie:
Cykl „rysunków conradowskich” powstał na przestrzeni ostatnich kilku lat podczas i po lekturze opowiadań Josepha Conrada Korzeniowskiego takich jak „Szaleństwo Almayera”, „Powrót”, „W oczach zachodu”, „Idioci” oraz innych.
Arkusiński nie jest literaturoznawcą, jest amatorem książek a opowiadania Conrada wywarły na nim na tyle duży wpływ, że zainspirowały do stworzenia rysunków nie tylko na papierze o czym opowie podczas spotkania.