Zmiany klimatu – fakt czy fake news? Spotkanie z twórcami bloga Crazy Nauka

Dezinformacja – bez względu na to czy świadoma, czy też nie – wywiera wpływ na postawy w realnym świecie, co może skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia i życia ludzi. Źródłem dezinformujących przekazów może być każdy: zwykły człowiek, polityk czy dziennikarz. Dlatego ważnym jest dowiedzieć się, jak weryfikować prezentowane nam informacje oraz poznać sposoby walki z tak zwanymi „fake newsami”.

Zagadnieniami, na temat których najczęściej pojawiają się takowe „fake newsy”, są ekologia i ochrona środowiska. Często podważane są udokumentowane naukowo fakty, takie jak zmiany klimatyczne – wciąż zwiększająca się średnia temperatura globu, czy wzrastające zagrożenie powodziami i suszami. W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną przykłady dezinformacji oraz metody jej zwalczania zobrazowane popularnymi manipulacjami w zakresie zmian klimatycznych.

Aleksandra i Piotr Stanisławscy – małżeństwo, które od blisko 20 lat pisze o nauce. Blogerzy z wyboru, dziennikarze naukowi i radiowcy z powołania. Laureaci nagrody Popularyzator Nauki 2019 za bloga Crazy Nauka oraz dwóch nagród POP Science 2020 za tegoż bloga i audycję radiową Homo Science w radiu TOK FM. Autorzy książki “Fakt, nie mit”, w której rozprawiają się z najpopularniejszymi naukowymi mitami. Najpierw publikowali w mediach papierowych: „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej” czy „Przekroju”, a potem zapragnęli tworzyć na własny rachunek i tak w 2012 roku narodziła się Crazy Nauka – miejsce, które urosło do rozmiarów największego bloga popularnonaukowego w Polsce. Stanisławskich można też usłyszeć w ich podcastach, w cotygodniowej audycji „Homo Science” w radiu TOK FM oraz podczas prowadzonych przez nich szkoleń i warsztatów. Wszędzie tam opowiadają o nauce ludzkim głosem.


Wydarzenie dofinansowane ze środków Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie

Filia Filia Naukowa
Data wydarzeniaGodzina wydarzenia
17.00