Jung Chang: Siostry z Szanghaju

Siostry z Szanghaju to biografia pióra Jung Chang (z 2019) – tym razem skupiona wokół życia trzech sióstr Soong. Ich losy toczyły się w burzliwych latach XX wieku, kiedy to Chiny przechodziły od cesarstwa do republiki, aż po komunizm.

W centrum tych przemian możemy ujrzeć nasze trzy siostry:

– Młodszą Siostrę – May-ling, żonę Chiang Kai-Sheka – generalissimusa, olśniewającą i kochającą luksus;

– Czerwoną Siostrę – Ching-ling, żonę rewolucjonisty Sun Yat-Sena, a później zatwardziałą komunistkę;

– starszą Siostrę – Ei-Ling żonę H.H. Kunga(Ministra Finansów w rządzie Chiang Kai-Sheka), która dzięki swojej inteligencji i sprytowi zgromadziła ogromny majątek będący zabezpieczeniem dla całej rodziny.

Siostry z Szanghaju to zarówno opis wydarzeń historycznych, jak i relacja z życia tytułowych bohaterek. Autorka odtwarza towarzyszące im emocje, ukazuje namiętności oraz rodzinne animozje, ale też ogromną solidarność i troskę o siebie nawzajem. Relacje Sióstr nie zawsze układały się pomyślnie, szczególnie z bezkompromisową Czerwoną Siostrą, a życie codziennie, pomimo bogactwa, przynosiło niekiedy rozczarowanie i smutek (przykładem może być niespełnione macierzyństwo May-Ling i Ching-Ling).

Biografię tę czyta się niczym scenariusz powieści. Losy głównych postaci obfitują w wiele emocjonujących i niezwykłych wydarzeń: zagraniczne podróże, spotkania z osobistościami na najwyższym szczeblu, intrygi, bezwzględną walkę o władzę, malwersacje majątkowe. A to wszystko dzieje się w otoczeniu blichtru i nieprzyzwoitego wręcz bogactwa.

Autorka stara się przedstawić historię Sióstr Soong w sposób rzetelny. Swoją relację opiera na przeprowadzonych wywiadach z ludźmi z otoczenia bohaterów, zwraca uwagę na prywatną korespondencję i pamiętniki. Sięga do źródeł historycznych zarówno chińskich oraz tajwańskich jak i tych zachodnich np. zbiorów dokumentów przechowywanych w Stanach Zjednoczonych. Umieszcza także szereg fotografii, które pozwalają poznać okoliczności toczących się wydarzeń.

Siostry z Szanghaju to pozycja ciekawa i warta uwagi. Jung Chang odkrywa przed nami burzliwą historię Chin XX wieku oraz wyjątkowe losy Trzech Sióstr Soong – jednych z najbardziej wpływowych kobiet swojej epoki.

 

 

Maria Szukszta