Lisa See: Herbaciana dziewczyna

Herbaciana dziewczyna Lisy See jest opowieścią wielowątkową, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Autorka porusza w niej tematykę społeczną, ekonomiczną, a opisy miejsc, gdzie nie dotarła jeszcze cywilizacja, a ludy żyją od wieków według tych samych tradycji nadają całej historii kolorytu.

Wśród wszystkich tych wątków przebija się jednak opis tęsknoty matki za utraconą córką i próba zapełnienia tej pustki nauką i pracą.

Bohaterka przełamuje kolejne bariery, stając się najpierw pierwszą w swojej wiosce osobą z wykształceniem, a następnie podejmując kolejne próby poprawy swojego losu.

 

Wątek sierocińca i adopcji chińskich dziewczynek przez amerykańskich rodziców sprawia, że historia Li-yan i jej córki nabiera cech uniwersalnych. Tęsknota matki za dzieckiem oraz kryzys tożsamości córki, sprawiają, że zarówno Li-Yan jak i Hayley starają się odkryć kim są.

Obie kobiety z różnych przyczyn zostały pozbawione możliwości życia wśród bliskich, co w istotny sposób wpłynęło na ich dalsze losy.

 

Przykład herbaty obrazuje, jak ważne w procesie dojrzewania i kształtowania swojej osobowości jest odpowiednie środowisko. Los bohaterek książki można bowiem porównać do świeżych lub poddanych ogłowieniu krzaków herbaty. Naparowi przygotowanemu z takich listków brakuje głębi, jaką mogą się pochwalić herbaty tworzone w naturalny sposób z liści zbieranych z kilkusetletnich drzew.

 

Herbaciana dziewczyna skłania do refleksji nad swoimi korzeniami i uczy wdzięczności za przeciwności, które nas wzmacniają, bo dzięki nim możemy tworzyć nową historię.

 

Marta Ossowska