Ranking beletrystyki pomorskiej 2021

Po raz dziewiąty prezentujemy ranking najczęściej wypożyczanej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku beletrystyki, której akcja toczy się na Pomorzu Gdańskim i Środkowym. Pierwszą dziesiątkę otwiera, podobnie jak w roku 2020, „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza, a zamyka „Czerwień” Małgorzaty Oliwii Sobczak. Dominują literatura obyczajowa kobieca oraz powieści kryminalne i sensacyjne.

Na warsztat tym razem wziętych zostało 413 tytułów, które biblioteczny system katalogowania Patron uporządkował według liczb wypożyczeń za okres 01.01.2021–31.12.2021.

 

Wpływ na udostępnienia miała nie tylko obecność książek w poszczególnych filiach oraz data ich „premiery” w danym roku (ta, która ukazała się np. w ostatnim kwartale 2021 r., siłą rzeczy będzie miała mniejszą poczytność), ale też panująca pandemia, z powodu której ogólna liczba wypożyczeń w placówce jest mniejsza aniżeli w poprzednich latach. W poniższym rankingu podajemy 50 pierwszych miejsc.

 

Tworzymy go po to, by dowieść, że czytelnicy lubią literaturę terytorialnie im bliską. Że dzięki swojemu istnieniu spaja ich ona z miejscem zamieszkania, stanowiąc jeden z elementów budowania tożsamości lokalnej i regionalnej.

 

 

RANKING BELETRYSTYKI POMORSKIEJ 2021

 

 

Nowo wydane tytuły, których akcja toczy się na Pomorzu, staramy się na bieżąco odnotowywać w cokwartalnych elektronicznych „Nowościach Regionalnych”.