Gdańsk Czyta 2024. Głosuj na swojego faworyta!

❓Co Gdańsk będzie czytać w 2024 roku? Już po raz trzeci czytelnicy i czytelniczki WiMBP w Gdańsku zdecydują o wyborze wspólnej lektury dla mieszkańców i mieszkanek miasta. Wybierz swoją ulubioną powieść spośród dwóch podanych poniżej. Jeśli jeszcze nie czytałeś/czytałaś żadnej z nich, zagłosuj na tę, którą najbardziej chciałbyś/chciałabyś przeczytać. Wyniki ogłosimy za tydzień – 16 stycznia o godz. 15.00.
❗Po szczegóły zapraszamy TU.

 

Co Gdańsk będzie czytać w 2024 r.?

„Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” (Wydawnictwo Cyranka) to debiut literacki Wiktorii Bieżuńskiej. Autorka – gdańszczanka – otrzymała Pomorską Nagrodą Literacką „Wiatr od morza” w kategorii Literacka Książka Roku 2022, była również nominowana m.in. do Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej Gdynia.

Narratorka opowiada o trudnym i zagmatwanym świecie, z którego się wykluwa. Jeszcze jest jego częścią, jeszcze podlega jego zasadom, ale wyczuwa już własne kontury. Kilkuletnia bohaterka wzrasta wśród nieradzących sobie z dorosłością dorosłych – ich niestabilność
i problemy tworzą rzeczywistość pełną zapadlin i niebezpieczeństw. Wśród rozedrganych emocji rodziców, balansując między okresami względnego miru i erupcjami poniżającej przemocy, bezimienna narratorka zwraca się ku detalom życia. To otaczające ją drobnostki
i niuanse opowiadają ten świat. Skupienie na nich jest tyleż formą ucieczki, co wyrazem zdumienia nad chwilami, w których dzieje się życie.

 

„Tajny agent” (wydany po raz pierwszy w 1907 r.; ostatnie wydanie ukazało się w Polsce w 2018 r. nakładem wydawnictwa Officyna) to powieść autorstwa Josepha Conrada Korzeniowskiego, patrona Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, którego 100-lecie śmierci przypada w 2024 r.

Powieść oparta na autentycznym wydarzeniu z 1894 r., kiedy to w londyńskim parku przy obserwatorium Greenwich wybucha bomba. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z pierwotnym planem zamachowca. Czytelnicy stopniowo odkrywają  powiązania między „tajnym agentem”, policjantami, anarchistami i politykami. Powieść niezwykle aktualna, z ponadczasowym przesłaniem.

 

Skąd pomysł na akcję GDAŃSK CZYTA?

GDAŃSK CZYTA jest wydarzeniem w ramach popularnej, wywodzącej się z USA akcji „One City, One Book”. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie jak największej liczby mieszkańców i mieszkanek danego miasta do przeczytania lektury i dyskutowania o niej przez cały rok. Gdańską lekturą 2022 r. była „Talita” autorstwa Pawła Huelle, wokół której odbywały się liczne wydarzenia, m.in. spotkania autorskie, spacer literacki, koncert podczas Jarmarku Dominikańskiego czy uroczysty jubileusz 65. urodzin jej autora. W 2023 r. gdańszczanie i gdańszczanki wspólnie czytali „Nieczułość” Martyny Bundy.

Filia Gdańsk Czyta 2024. Głosuj na swojego faworyta!
Data wydarzenia Godzina wydarzenia
15:00