Jak weryfikować informacje?

Zadbaj o swój dostęp do wiarygodnych źródeł informacji.

Biblioteka to źródło informacji. Naszym zadaniem jest gromadzenie oraz udostępnianie zasobów informacyjnych w postaci tradycyjnej czy elektronicznej. Nieustannie staramy się, by Biblioteka była miejscem dostępnym dla wszystkich. Niwelujemy różne przeszkody, by każdy miał równy dostęp do informacji. W tym trudnym czasie zależy nam, aby pomóc Wam odnaleźć się w szumie informacyjnym.

 

Oto lista rad, które zostały stworzone dla naszych Czytelników i Czytelniczek przy współpracy z Instytutem Dyskursu i Dialogu.

 

1. Ogranicz liczbę czytanych informacji o wojnie – zyskasz czas, by zrealizować kolejne punkty z listy. Ograniczenie będzie miało również pozytywny wpływ na Twój dobrostan psychiczny.

 

2. Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji – ukraińskie strony rządowe, ukraińskie media, rzetelne serwisy medialne w Polsce.

 

3. Odłóż emocje na bok – nie ekscytuj się każdą nową informacją. Wiele nieprawdziwych treści bazuje na wzbudzeniu w nas skrajnych, silnych emocji.

4. Włącz krytyczne myślenie – po odrzuceniu emocji łatwiej będzie Ci przeanalizować tekst. Zastanów się, czy zgodnie z Twoją wiedzą i doświadczeniem życiowym dana informacja może być prawdopodobna.

 

5. Sprawdź, czy o informacji napisały duże media lub serwisy fact-checkingowe – jeśli dziennikarze lub profesjonalni weryfikatorzy o czymś napisali, to jest gwarancja, że informacja przeszła proces należytej weryfikacji. Śledź: @demagog @konkret24 na Facebooku.

 

6. Sam sprawdzaj informacje – weryfikuj je poprzez odwiedzanie oficjalnych stron rządowych, zdjęcia wyszukuj poprzez odwrotne wyszukiwanie Google itd.

 

7. Weryfikuj zbiórki, na które chcesz wpłacić pieniądze lub przekazać dary – w czasie kryzysu i wojny pojawią się oszuści, ale również osoby szczerze chcące pomóc, choć nie mające w tym doświadczenia. Sprawdź, czy organizacja prowadząca zbiórkę specjalizuje się w udzielaniu pomocy. Zastanów się czy dary, które są zbierane, mogą być potrzebne w obecnej sytuacji.

 

Autor listy: Wiktor Nowak

Filia Jak weryfikować informacje?
Data wydarzenia