Biblioteka bez Barier – Czytaki i Książki Brajlowskie

Biblioteka bez Barier funkcjonuje od 1991 roku. Filia zajmuje się obsługą osób ze specjalnymi potrzebami czytelniczymi, w tym osobami z niepełnosprawnościami wzroku, dysleksją czy spektrum autyzmu.

Dzięki Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego w 2021 roku filia rozszerzyła księgozbiór o 28 książek, wydanych w 108 tomach, w druku Braille’a. Natomiast od stycznia 2022 roku osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą bezpłatnie wypożyczyć do domu Czytak, czyli cyfrowy odtwarzacz do osłuchiwania książek. Obecnie biblioteka udostępnia 12 Czytaków, które otrzymała od Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” oraz od Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie dla czytelników niewidomych, mających trudności w korzystaniu z tradycyjnego sprzętu do odtwarzania audiobooków. Czytak jest przenośny i prosty w obsłudze. Ma wbudowany głośnik i posiada wygodną, dobrze wyczuwalną klawiaturę, a wszystkie jego funkcje są w pełni udźwiękowione.

Dla osób słabiej widzących, a chcących czytać książki w sposób tradycyjny biblioteka oferuje ponad sto tytułów wydanych w wersji z dużą czcionką.

Na miejscu można także skorzystać z powiększalnika, który może być pomocny w odczytaniu chociażby dokumentów czy pism urzędowych.

Biblioteka bez Barier posiada również ciekawy zbiór książek i czasopism specjalistycznych z zakresu medycyny, psychologii, neurologii czy psychoterapii, skierowany nie tylko do osób chorych i niepełnosprawnych, ale również ich rodzin, nauczycieli czy terapeutów. Od lat oferuje także zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych prowadzone przez osoby z przygotowaniem pedagogicznym.

Regulamin korzystania z urządzeń elektronicznych typu czytak (PDF, 278 KB)