Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku dzięki dotacji Samorządu Województwa Pomorskiego zakupiła sprzęt ułatwiający korzystanie ze zbiorów przez osoby z dysfunkcjami wzroku i słuchu. To początek zmian, jakie szykujemy w ramach dostępności. Dostosowywanie się do potrzeb czytelników jest jednym z priorytetów naszej Biblioteki. 

W Bibliotece Głównej na Targu Rakowym przy stanowisku portierni została zainstalowana pętla indukcyjna okienkowa przeznaczona do miejsca obsługi bezpośredniej. To ogromne wsparcie dla osób niedosłyszących. Czytelnik, podchodząc do okienka, włącza w aparacie słuchowym program do odbioru sygnału z pętli. System jest bezobsługowy i automatycznie wysyła sygnał do aparatu słuchowego. Pętla wzmacnia odbiór komunikatów, ułatwia poruszanie się po budynku oraz usprawnia poszukiwania przez czytelnika interesujących go pozycji książkowych.

Ponadto w Czytelni Biblioteki Głównej zostało zainstalowane urządzenie lektorskie Clear Reader. Jest to proste w obsłudze urządzenie lektorskie, które przy pomocy skanowania, przetwarza tekst na mowę i odczytuje przetworzone dokumenty. Seniorzy, będący częstymi gośćmi filii oraz czytelnicy z niepełnosprawnością wzrokową mogą dyskretnie odsłuchać zapisany tekst przy pomocy słuchawek lub zobaczyć go na ekranie w powiększeniu. W Bibliotece Babie Lato na Przymorzu stanął natomiast Powiększalnik, którego główną funkcją jest wyświetlanie powiększonego tekstu książek czy gazet na dużym ekranie. Posiada on prosty w obsłudze panel kontrolny umożliwiający regulację ostrości oraz kontrastu według potrzeb czytelnika.