II edycja PNL za rok 2018

24 października 2019 w Centrum Św. Jana w Gdańsku odbyła się gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej oraz Kaszubskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2018.

Laureatką kategorii Literacka Książka Roku 2018 została publikacja „Latawiec z betonu” – prozatorski debiut Moniki Milewskiej, wydana przez wydawnictwo Wam.

Monika Milewska – poetka, tłumaczka i antropolog kultury. Absolwentka historii Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie oraz Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu. Autorka tomików poezji: „Podróż na koniec świata”, „Papierowe okręty” i „Płacz komety”.

Magdalena Grzebałkowska, również nominowana do Pomorskiej Nagrody Literackiej, napisała o książce „Latawiec z Betonu” Moniki Milewskiej: „Jestem z falowca. Klatka C, trzecie piętro, sześciometrowy pokój od strony zawsze zacienionej galerii. Spędziłam tam dwadzieścia lat. Uroczyście przysięgam, że wszystko w fascynującej książce Moniki Milewskiej jest prawdą. Zboczeńcy, UFO nad falowcem, karaluchy i mrówki faraonki, ściany pokryte lodem podczas zimy stulecia i dzieci szukające pęknięć w bloku z ograniczonym terminem użycia. Tylko krowy na balkonie nie pamiętam, być może jednak mieszkała w klatce A. Nie mogłam się oderwać od przygód Inżyniera – konstruktora falowca. Sam sobie winien”.

Nagroda w kategorii  Pomorska Książka Roku 2018 trafiła do zespołu czwórki redaktorów: Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego – twórców książki „Gdańskie ogrody”, wydanej przez Muzeum Gdańska.

„Gdańskie ogrody” to publikacja przybliżająca historię prywatnych założeń ogrodowych, a także parków i miejskich zieleńców. Ukazuje najbardziej znane ogrody obecne w świadomości gdańszczan do dziś, jak Ogród Opacki w Oliwie, oraz założenia nieistniejące, zapomniane lub zachowane jedynie w pamięci wąskiego grona fachowców, jak choćby ogród Rottenburgów w Strzyży. Książka ukazuje także kulturę ogrodową, wprowadza w świat uprawianych w ogrodach i oranżeriach roślin, przybliża ofertę sprzedaży sadzonek, nasion i cebulek kwiatowych, zwraca uwagę na budowle wznoszone w parkach i dekorację ogrodów. Te zagadnienia były dotąd niemal nieobecne w pamięci gdańszczan”. Publikacja „Gdańskie ogrody” towarzyszyła wystawie o tym samym tytule, która była prezentowana w 2018 roku w Domu Uphagena.

Dr Ewa Barylewska-Szymańska – historyk kultury materialnej, sztuki i architektury. Pracuje w Muzeum Gdańska i Instytucie Historii PAN. Była współautorką koncepcji rewaloryzacji Domu Uphagena i należała do zespołu sprawującego nadzór merytoryczny nad przebiegiem prac w tym obiekcie.

Dr hab. inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska – prof. nadzw. Sopockiej Szkoły Wyższej, wieloletni nauczyciel akademicki. Przez ponad 30 lat była związana z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej. Autorka książki o gdańskich ogrodach „Ogrody odchodzące. Z dziejów gdańskiej zieleni publicznej”, rozdziałów w książkach oraz  licznych artykułów  z dziedziny historii sztuki ogrodowej,  architektury krajobrazu i urbanistyki.

Zofia Maciakowska – pracownik Instytutu Historii PAN, Pracowni Historii Gdańska i Dziejów Morskich Polski. Jest architektem, stopień doktora uzyskała w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka książki “Kształtowanie przestrzeni miejskiej Głównego Miasta w Gdańsku do początku XV w.”, jak również współautorka innej – “Miasto i ludzie u progu nowoczesności. Socjotopografia Gdańska w pierwszej połowie XIX wieku”, napisanej wspólnie z dr Ewą Barylewską-Szymańską.

Wojciech Szymański – historyk sztuki i architektury. Pracuje w Muzeum Gdańska, oddział Dom Uphagena. Był współautorem koncepcji rewaloryzacji Domu Uphagena i należał do zespołu sprawującego nadzór merytoryczny nad przebiegiem prac konserwatorsko-rekonstrukcyjnych w tym obiekcie.

Nagrodę za Całokształt Pracy Literackiej otrzymał Aleksander Jurewicz – poeta, prozaik i eseista.

Urodzony w Lidzie na Białorusi. Po ukończeniu Liceum w Połczynie Zdroju przeniósł się do Gdańska, gdzie podjął studia polonistyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Debiutował w 1971 w piśmie „Radar” fragmentem prozy „Jesień bez liści”. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wydał kilka tomów wierszy o silnym ładunku autobiograficznym. Rozgłos przyniosła powieść „Lida”, za którą otrzymał nagrodę Czesława Miłosza. Kolejne publikacje to między innymi: „Pan Bóg nie słyszy głuchych” (1995), „Prawdziwa ballada o miłości” (2002), „Popiół i wiatr, Gdańsk” (2005), „Dzień przed końcem świata” (2008).

Ponadto Kaszubską Nagrodę Literacką „Wiatr od Morza” otrzymała Krystyna Lewna.

Galę występem na żywo uświetniła Katarzyna Groniec, która zaprezentowała materiał ze swojej najnowszej płyty, a także własne interpretacje tekstów Jacquesa Brela, Paulo Conte, Grzegorza Ciechowskiego i Agnieszki Osieckiej.

Raz jeszcze gratulujemy wszystkim zwycięzcom i gorąco zachęcamy do tego, by zapoznać się wszystkimi wyróżnionymi tytułami.

 

Spotkanie autorskie z Moniką Milewską

3 grudnia 2019 o godz. 18.00 w Bibliotece pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113, Gdańsk) odbędzie się spotkanie autorskie z Moniką Milewską – laureatką Pomorskiej Nagrody Literackiej w kategorii Literacka Książka Roku za książkę „Latawiec z Betonu”.

Więcej informacji…

———————————————————————————————————————-

Gala Pomorskiej Nagrody Literackiej

24 pażdziernika 2019 (czwartek) o godzinie 18.00 w Kościele Świętego Jana w Gdańsku odbędzie się gala wręczenia nagród PNL.

Więcej informacji…

———————————————————————————————————————-

„Komeda: osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałkowskiej

Pierwszą z ośmiu książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018 jest dzieło Magdaleny Grzebałkowskiej zatytułowane „Komeda: osobiste życie jazzu” – opowieść o Krzysztofie Komedzie.

Więcej informacji…

———————————————————————————————————————-

„Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej

Drugą z ośmiu pozycji nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018 jest powieść Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu”

Więcej informacji…

———————————————————————————————————————-

„Noblista z Nowolipek: Józefa Rotblata wojna o pokój” Marka Górlikowskiego

Trzecią z ośmiu książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018 jest „Noblista z Nowolipek: Józefa Rotblata wojna o pokój” Marka Górlikowskiego – nieznana historia genialnego fizyka z Warszawy.

Więcej informacji…

———————————————————————————————————————-

„Poste restante”  Wojsława Brydaka

Czwartą z ośmiu książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018 jest powieść „Poste restante”  Wojsława Brydaka

Więcej informacji…
———————————————————————————————————————-

„Zapiski na paczce papierosów” Antoniego Pawlaka

Piątą z ośmiu książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018 jest pozycja „Zapiski na paczce papierosów” Antoniego Pawlaka.

Więcej informacji…

———————————————————————————————————————-

„Budowanie nad Bałtykiem: studia z architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi” Małgorzaty Omilanowskiej

Szóstą z ośmiu książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018 jest dzieło Małgorzaty Omilanowskiej „Budowanie nad Bałtykiem: studia z architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi”

Więcej informacji…

———————————————————————————————————————-

„Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku” Jacka Friedricha

Siódmą z ośmiu książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018 jest rozprawa Jacka Friedricha „Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku”.

Więcej Informacji…

———————————————————————————————————————-

„Gdańskie ogrody” pod redakcją merytoryczną Ewy Barylewskiej-Szymańskiej oraz Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego

Ostatnią z ośmiu książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018 jest dzieło – „Gdańskie ogrody” pod redakcją merytoryczną Ewy Barylewskiej-Szymańskiej oraz Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego.

Więcej informacji…

———————————————————————————————————————-

Podwieczorek Literacki

9 października 2019 (środa) o godzinie 17.00 w foyer Starej Apteki Teatru Wybrzeże odbył się Podwieczorek Literacki z autorami nominowanymi do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018.

Więcej informacji…

———————————————————————————————————————-

Nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018

Mamy zaszczyt poinformować, że Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej pracujące w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, Bożena Orczykowska, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz Władysław Zawistowski po zapoznaniu się z blisko 350 pozycjami wydanymi na Pomorzu lub przez pomorskich twórców w 2018 roku, na posiedzeniu w dniu 3 września 2019 ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018.

Nominowani:

Literacka Książka Roku:

  • Komeda: osobiste życie jazzu – MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA, Znak 2018
  • Latawiec z betonu – MONIKA MILEWSKA, WAM 2018
  • Noblista z Nowolipek : Józefa Rotblata wojna o pokój – MAREK GÓRLIKOWSKI, Znak 2018
  • Poste restante – WOJSŁAW BRYDAK, Rebis 2018
  • Zapiski na paczce papierosów – ANTONI PAWLAK, Wielka Litera 2018

Pomorska Książka Roku:

  • Budowanie nad Bałtykiem : studia z architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi – MAŁGORZATA OMILANOWSKA, Fundacja Terytoria Książki 2018
  • Gdańskie ogrody – redakcja merytoryczna EWA BARYLEWSKA–SZYMAŃSKA, Muzeum Gdańska 2018
  • Walka obrazów: przedstawienie wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku – JACEK FRIEDRICH, Słowo / Obraz Terytoria 2018

Galeria – PNL Nominacje 2018

Galeria – Gala Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2018