Rozdział 1
Zakres przedmiotowy przyznawania Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”
§ 1.
Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza”, zwana dalej „Nagrodą” jest przyznawana dorocznie za dokonania, które miały miejsce w roku poprzedzającym jej wręczenie, w uznaniu dla twórczej pracy i osiągnięć pomorskich środowisk twórczych/literackich, pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, a także wydawców książek i czasopism, bibliotekarzy. Nagroda jest wręczana w IV kwartale każdego roku.
§ 2.
Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach:
§ 3.
Nagrodę, we wszystkich trzech kategoriach, stanowi statuetka „Wiatr od morza” oraz nagroda pieniężna.
§ 4.
1. Nagrodę przyznaje się Autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź Autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską, za dokonania w roku poprzedzającym jej wręczenie, bądź za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki lub czytelnictwa. Miejsce publikacji dzieła nie ma znaczenia.
2. W przypadku kategorii:
Rozdział 2
Zakres podmiotowy przyznawania Nagrody
§ 5.
1.Nagrody mają charakter indywidualny i przyznawane są osobom fizycznym.
2. W przypadku przyznania Nagrody za dokonania zbiorowe Nagrodę przekazuje się osobie lub osobom kierującym projektem.
Rozdział 3
Jury i zgłaszanie kandydatur do Nagrody
§ 6.
Organizację procesu przyznawania Nagrody powierza się Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, zwanej dalej „WiMBP”. Dyrektor WiMBP powoła w tym celu Biuro Pomorskiej Nagrody Literackiej
i wyznaczy Sekretarza Nagrody spośród pracowników WiMBP. Współpracę merytoryczną z Biurem Nagrody oraz nadzór organizacyjny ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego sprawuje departament właściwy ds. kultury, zwany dalej „departamentem”.
§ 7.
Nagrodę przyznaje Jury powołane w drodze uchwały przez Zarząd Województwa Pomorskiego, zwany dalej „Zarządem” spośród przedstawicieli środowisk literackich, akademickich i dziennikarskich. Jury liczy przynajmniej pięciu członków. Przewodniczącego Jury wskazuje Zarząd oraz określa kadencję Jury.
§ 8.
1. Jury rokrocznie odbywa co najmniej trzy posiedzenia. Rozdział tematów odbywa się na posiedzeniu inauguracyjnym. Każdy z członków Jury na finałowym posiedzeniu składa opracowane przez siebie podsumowanie dotyczące wybranych działów pomorskiego piśmiennictwa.
2. Za pracę w Jury jego członkom przysługuje honorarium, którego wypłata następuje po złożeniu podsumowania. Wysokość honorarium corocznie ustala Biuro Nagrody w porozumieniu z departamentem.
3. Honorarium, o którym mowa w ust. 2, wypłaca WiMBP.
4. Członek Jury, którego kandydatura w danym roku została zgłoszona do Nagrody lub jest spokrewniony lub spowinowacony z kandydatem do Nagrody, jest zobowiązany powiadomić o tym fakcie Przewodniczącego Jury i w takim przypadku nie może uczestniczyć w tym roku w pracach Jury.
§ 9.
Do zadań Biura Nagrody należy w szczególności:
§ 10.
1. Prawo do zgłaszania kandydatur do Nagrody przysługuje:
2. Prawo do zgłaszania kandydatur przysługuje także członkom Jury na wszystkich etapach procedowania.
§ 11.
1. Jury może podjąć decyzję o podaniu do publicznej wiadomości nominacji do Nagrody.
2. Jury może podjąć decyzję o przyznaniu nagrody ex equo, nie może jednak odstąpić od przyznania Nagród. W przypadku powstania wątpliwości formalnych dotyczących poszczególnych kandydatur, rozstrzyga je Jury zwykłą większością w głosowaniu jawnym.
§ 12.
Z posiedzenia Jury sporządza się protokół, który podpisuje Przewodniczący.
§ 13.
Decyzję Jury zawartą w protokole, o którym mowa w §12, zatwierdza Zarząd w drodze uchwały.
§ 14.
Dokumentację związaną z procedurą przyznawania Nagrody przechowuje Biuro Nagrody.