IV EDYCJA PNL

2018_wiatr_od_morza-pomorska_kolor-1024x329

SPOTKANIE Z LAUREATAMI POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ 

Zapraszamy na spotkanie z laureatami tegorocznej edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej: Antonim Pawlakiem, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gregorczykiem i Januszem Jabłońskim, które odbędzie się 27 grudnia 2021 o godzinie 17.00 w Bibliotece Manhattan.

CZYTAJ WIĘCEJ…

—————————————————————-

GALA POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ „WIATR OD MORZA”

27 października poznaliśmy laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”, która została wręczona w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku 2020, Pomorska Książka Roku 2020, Całokształt Pracy Literackiej. Podczas gali poznaliśmy także zwycięzcę tegorocznej edycji Kaszubskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza”.

CZYTAJ WIĘCEJ…

—————————————————————-

WIECZÓR LITERACKI Z AUTORAMI KSIĄŻEK NOMINOWANYCH DO POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ 

13 października o godzinie 17.00 w Teatrze Wybrzeże, na scenie Stara Apteka, odbędzie się wieczór literacki z autorami książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza”. Rozmowę z autorami poprowadzi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności. Wstęp wolny.

CZYTAJ WIĘCEJ…

—————————————————————-

WRZESZCZ! MIKOŁAJ TRZASKA – AUTOBIOGRAFIA – rozmawiają: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Czwartą i zarazem ostatnią książką nominowaną do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” w kategorii Pomorska Książką Roku jest pozycja zatytułowana „Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska – autobiografia”. Z Mikołajem Trzaską rozmowę przeprowadzili Tomarz Gregorczyk i Janusz Jabłoński. Książka została wydana przez Wydawnictwo Literackie.

CZYTAJ WIĘCEJ…

—————————————————————-

CZAROWNICE MIESZCZKI POKUTNICE: GDAŃSKIE SZKICE HERSTORYCZNE – Michał Ślubowski

Trzecia książka nominowana do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” w kategorii Pomorska Książka Roku to praca Michała Ślubowskiego zatytułowana „Czarownice mieszczki pokutnice: gdańskie szkice herstoryczne”, wydana przez wydawnictwo Marpress.

CZYTAJ WIĘCEJ…

—————————————————————-

WALENTYNOWICZ: ANNA SZUKA RAJU – Dorota Karaś i Marek Sterlingow

Druga książka, która otrzymała nominację do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” w kategorii Pomorska Książka Roku to biografia „Walentynowicz. Anna szuka raju” autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, wydana przez wydawnictwo Znak.

CZYTAJ WIĘCEJ…

—————————————————————-

OD SOPOTU PO STOGI. POCZĄTKI KĄPIELISK MIEJSKICH W OKOLICACH GDAŃSKA (1800-1870) – Janusz Dargacz

Tom „Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870)” autorstwa Janusza Dargacza, wydana przez Muzeum Gdańska to pierwsza z czterech książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” w kategorii Pomorska Książka Roku.

CZYTAJ WIĘCEJ…

—————————————————————-

W DOMU WROGA – Barbara Szczepuła

Czwarta z książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej w kategorii Literacka Książka Roku to zbiór reportaży „W domu wroga” autorstwa Barbary Szczepuły, który ukazał się nakładem Wydawnictwa ARCHE.

CZYTAJ WIĘCEJ…

—————————————————————-

SZKLANKI ŻYDOWSKIEJ KRWI – Dariusz Filar

Trzecią książką nominowaną do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2020 w kategorii Literacka Książka Roku jest powieść Dariusza Filara „Szklanki żydowskiej krwi”, która została wydana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.

CZYTAJ WIĘCEJ…

—————————————————————-

SCRABBLE – Tadeusz Dąbrowski

Poezja została doceniona przez Jury w tym roku. Na liście nominowanych książek znalazły się aż dwa tomiki poezji. Oprócz prezentowanego wczoraj zbioru wierszy Antoniego Pawlaka drugą nominowaną pozycją w kategorii Literacka Książka Roku jest tomik „Scrabble Tadeusza Dąbrowskiego”, wydany przez Państwowy Instytut Wydawniczy.

CZYTAJ WIĘCEJ…

—————————————————————-

ALE BEZ ROZGRZESZENIA – Antoni Pawlak

Pierwsza z czterech książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej w kategorii Literacka Książka Roku to tomik poezji „Ale bez rozgrzeszenia” autorstwa Antoniego Pawlaka, który ukazał się nakładem Instytutu Mikołowskiego. 

CZYTAJ WIĘCEJ…

—————————————————————-

NOMINACJE DO POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ ZA 2020 ROK

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej pracujące w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, Bożena Orczykowska, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz  Władysław Zawistowski na posiedzeniu w dniu 6 września 2021 ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej 

CZYTAJ WIĘCEJ…

—————————————————————-

IV EDYCJA POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ 

Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zapraszają wydawnictwa, stowarzyszenia literackie, instytucje kultury, redakcje czasopism literackich, wyższe uczelnie humanistyczne, biblioteki i media do zgłaszania kandydatur do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2020

CZYTAJ WIĘCEJ…