V EDYCJA POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ

2018_wiatr_od_morza-pomorska_kolor

GALA POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ

21 października w Centrum Św Jana w Gdańsku poznaliśmy laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku, Nagroda za Całokształt Pracy Twórczej. Nowością w tym roku jest przyznanie dodatkowego wyróżnienia Nagroda Publiczności. Wręczona została także Kaszubska Nagroda Literacka. Galę poprowadził Władysław Zawistowski – dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Na saksofonie zagrał Dariusz Herbasz.

Współorganizatorzy: PomorskieNadbałtyckie Centrum Kultury

Patronat medialny: Trojmiasto.plGazetawyborczaZawsze PomorzeRadio Kaszëbë


NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Zapraszamy Czytelników i Czytelniczki do głosowania na najlepszą według publiczności książkę pośród 10 nominowanych do V Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza” za rok 2021.

Każdy może oddać jeden głos! Nagroda Publiczności będzie przyznana pierwszy raz w historii PNL. Głosowanie trwa do 17 października 2022 roku. Oddaj swój głos w kategorii Nagroda Publiczności: https://forms.gle/6bET8XFtpc79E9zc9


WIECZÓR LITERACKI Z AUTORAMI KSIĄŻEK NOMINOWANYCH DO POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ 10 października 2022 o godz. 17.00 w Teatrze Wybrzeże, scena Malarnia odbędzie się Wieczór Literacki – spotkanie z autorami wszystkich książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2021. Rozmowę z autorami poprowadzi dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński. Wstęp wolny. Laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” i siostrzanej Kaszubskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” poznamy podczas gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2021, która odbędzie się 21 października 2022 o godz. 18.00 w Centrum Świętego Jana w Gdańsku. Na galę obowiązują zaproszenia.


NOMINACJE DO POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ ZA 2021

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej pracujące w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, prof. dr hab. Edmind Kizik, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz  Władysław Zawistowski na posiedzeniu w dniu 21 września 2022 ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2021 w dwóch kategoriach:

Literacka Książka Roku:

  • Córka / Daughter – Zbigniew Joachimiak, Fundacja Światło Literatury 2021
  • Lęki nieoswojone – Bożena Ptak, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich 2021
  • Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku – Stefan Chwin   Wydawnictwo Tytuł 2021
  • Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL – Monika Milewska, Państwowy Instytut Wydawniczy 2021
  • Światło w zatoce. Wiersze gdańskie – Krystyna Lars, Wydawnictwo Tytuł 2021

Pomorska Książka Roku:

  • Historie Gdańskich Dzielnic. Tom III: Nowy Port – Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska, Leszek Molendowski, Muzeum Gdańska 2021
  • Kolory Gdańska. Kompozycje barwne fasad od XVI do końca XVIII wieku – Anna Kriegseisen, Wydawnictwo Muzeum Gdańska 2021
  • Moja Wróblewskiego – Joanna Breza, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku 2021
  • Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na mierzei wiślanej w XVI – XVII wieku – Jaśmina Korczak-Siedlecka, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 2021
  • Sclavus – Tymon Tymański, Wydawnictwo Części Proste 2021

10 października 2022 o godz. 17.00 w Teatrze Wybrzeże, scena Malarnia odbędzie się Wieczór Literacki – spotkanie z autorami wszystkich nominowanych książek. Rozmowę z autorami poprowadzi dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński. Wstęp wolny. Laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” i siostrzanej Kaszubskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” poznamy podczas gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2021, która odbędzie się 21 października 2022 o godz. 18.00 w Centrum Świętego Jana w Gdańsku. Na galę obowiązują zaproszenia. Liczba miejsc jest ograniczona.


BIURO NAGRODY ZAKOŃCZYŁO PRZYMOWANIE ZGŁOSZEŃ

W tym roku odnotowaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń od wydawnictw, zrzeszeń literackich, uczelni humanistycznych, instytucji kultury i bibliotek, nie tylko z Pomorza, ale z całej Polski. Wśród zgłoszonych do nagrody książek jest cały wachlarz różnorodnych pozycji. Oprócz wielu powieści znajdziemy również literaturę dziecięcą, biografie, tomiki poetyckie, reportaże, a nawet dramaty. Oczywiście nie zabrakło licznych monografii i opracowań poświęconych architekturze, historii, przyrodzie i innym zagadnieniom tematycznie związanym z Pomorzem.

Na liście książek, które będą ubiegały się o tytuł Literackiej Książki roku jest 168 pozycji, natomiast o miano Pomorskiej Książki Roku walczyć będzie aż 260 tytułów. To znacznie więcej niż w ubiegłych latach.

Pomorska Nagroda Literacka w 2022 roku zostanie wręczona po raz piąty. Choć nie ma jeszcze długoletniej tradycji, jest już najważniejszym wyróżnieniem dla twórców literatury na Pomorzu. W ubiegłych latach laureatami zostali Martyna Bunda za powieść „Nieczułość”, Monika Milewska za książkę „Latawiec z Betonu”, Izabela Morska za „Znikanie” oraz Antoni Pawlak za tom wierszy „Ale bez rozgrzeszenia”. Kto dołączy do tego grona w tym roku?

Prace jury potrwają do połowy października. We wrześniu zostaną ogłoszone nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej w dwóch kategoriach. Zwycięzcę poznamy podczas gali wręczenia nagrody 21 października w Centrum Św. Jana w Gdańsku.

Fundatorem Pomorskiej Nagrody Literackiej jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

post


OGŁASZAMY V EDYCJĘ POMORSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ „Wiatr od morza”

więcej informacji…