Conradowskie wyzwanie. Conrad niedoczytany

W roku 100. rocznicy śmierci Josepha Conrada Korzeniowskiego oraz 30. rocznicy nadania jego imienia Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, biblioteka przygotowała roczną akcję: Conradowskie wyzwanie. Conrad niedoczytany.

Pod hasłem: „Czytam Conrada” biblioteka zaplanowała szereg wydarzeń i działań mających na celu promocję twórczości tego znanego na całym świecie pisarza. Przygotowywane są m.in.: cykl spotkań z pisarzami, dla których Joseph Conrad Korzeniowski był inspiracją, dzielnicowa potańcówka w morskich rytmach, okolicznościowy mural, czy Noc Muzeów z Conradem.

W ramach współpracy z Fundacją Gdańską w sierpniu odbędą się rejsy „Bonawenturą”, dwumasztowym żaglowcem zbudowanym w 1948 roku, będącym jedną ze starszych jednostek pływających pod polską banderą.

W wyniku kooperacji z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, które użyczyło bibliotece eksponaty, w budynku Biblioteki Głównej (ul. Targ Rakowy 5/6) prezentowana jest wystawa „Podróże z Conradem”. Przedstawia ona fragmenty barku “OTAGO”, którego kapitanem od 24 stycznia 1888 do 26 marca 1889 był Joseph Conrad Korzeniowski.  Pisarz prowadził statek na trasie m.in.: Bangkok – Sydney – Saint Maurice na Mauritiusie – Cieśnina Torresa – Port Louis na Saint-Maurice – Melbourne – Adelaide. Literackim opisem przeżyć z rejsu barkiem „OTAGO” jest powieść „Smuga cienia”, pewne doświadczenia z rejsu zawarł też pisarz w „Zwierciadle morza”. W 1931 roku „OTAGO” spoczął na wschodnim brzegu fiordu rzeki Derbent w miejscowości Old Beach w Australii, w miejscu nazwanym Otago Bay, gdzie pozostałości kadłuba widoczne są do dziś. Znajdujące się na wystawie elementy statku to m.in. odcinek drewnianego relingu, fragment pompy, stalowe pręty i śruby, a także certyfikat potwierdzający autentyczność obiektów.

Przygotowywane są również warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, a także warsztaty translatorskie, multimedialne oraz konkursy, które zostaną ogłoszone w mediach społecznościowych i na stronie internetowej biblioteki.

Przygotowywany jest również blok poświęcony adaptacjom filmowym i teatralnym, w ramach którego m.in. aktorzy trójmiejskich teatrów zostaną zaproszeni do czytania fragmentów powieści oraz zorganizowane zostaną pokazy filmów.

W 2024 w plebiscycie Gdańsk czyta czytelniczki i czytelnicy w wyniku internetowego głosowania na lekturę dla gdańszczan i gdańszczanek wybrali powieść „Tajny agent” Josepha Conrada Korzeniowskiego. Wybór ten wpisuje się również w rok poświęcony twórczości pisarza. „Tajny agent” – po raz pierwszy wydany w w 1907 r. (w Polsce rok później) – to powieść wciąż aktualna, oparta na autentycznych wydarzeniach z 1894 r., kiedy to w londyńskim parku przy obserwatorium Greenwich wybuchła bomba. Nic dziwnego, że „Tajny agent” był jedną z trzech najczęściej cytowanych książek w prasie anglojęzycznej po wydarzeniach z 11 września 2001 r.

Dowodem na ponadczasowość twórczości Conrada jest to, iż jego powieści na przestrzeni ponad stu lat wspominali uznani pisarze i osobistości ze świata polityki. „Pierwszym polskim pisarzem, o którym myślę, jest Joseph Conrad” – wyznał w rozmowie z 2023 r. z „Dziennikiem.pl” noblista Orhan Pamuk. Jakub Małecki w książce „Dżozef” poświęcił autorowi mnóstwo fikcyjnego miejsca, a Wydawnictwo Poznańskie opublikowało w polskim przekładzie książkę Mai Jasanoff „Joseph Conrad. Narodziny globalnego świata” – która została okrzyknięta tytułem 2017 r. przez „New York Times”.

To tylko część z zaplanowanych działań, szczegółowe informacje będą się sukcesywnie pojawiać na stronie internetowej biblioteki oraz w mediach społecznościowych.

Program 

Styczeń

Marzec

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Listopad

Grudzień

Szczegóły programu będą sukcesywnie pojawiać się na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki.