Jesteś tutaj

Biblioteka Ratuszowa. Centrum kultury

/
Data wydarzenia: 
24.06.2021

Biblioteka Ratuszowa. Centrum kultury

Jeszcze w tym roku rozpocznie działalność nowa, piękna biblioteka w dzielnicy Gdańska – Oruni. Ma zastąpić dwie stare filie: mieszczącą się na parterze bloku mieszkalnego i w budynku szkoły podstawowej. Czy tak się stanie? Ostateczna decyzja zapadnie po konsultacjach społecznych

Wypełnij ankietę badającą potrzeby i oczekiwania odbiorców nowej Biblioteki Ratuszowej: Link do ankiety

Większy księgozbiór liczący 25 tys. książek i 2,5 tys. audiobooków. Większa i bardziej przestronna powierzchnia biblioteczna w formie open space. Strefa gier planszowych. Czytelnia z kawiarenką. Miejsce cichej pracy. Dostęp do e-booków, internetu i prasy. Przestrzeń dla dzieci i nastolatków. Sale warsztatowe. Dłuższe godziny otwarcia (pon., wt., czw. i pt. godz. 9 - 19; śr. 9 - 15) i dostępność w sobotę (godz. 9 - 15). Stylizowane i funkcjonalne wnętrze budynku z wygodnymi, okrągłymi tzw. integracyjnymi pufami. Dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To zalety Biblioteki Ratuszowej, która zostanie otwarta w dawnym Ratuszu Oruńskim przy ul. Gościnnej 1 w Gdańsku.

Biblioteka Ratuszowa - wnetrze 2.jpg

Nowe centrum Oruni

- Przy współpracy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku z miejscowymi organizacjami pozarządowymi i Radą Dzielnicy, które będą współdzieliły wnętrze Ratusza, powstanie lokalne centrum kultury, wsparcia i aktywizacji mieszkańców. Będzie to miejsce nie tylko kontaktu z literaturą, spotkań autorskich i klubów czytelniczych. Powstanie przestrzeń dla innych grup tematycznych, rozwijania zainteresowań, poszerzania wiedzy i umiejętności, organizacji warsztatów i szkoleń oraz szeroko pojętej integracji mieszkańców Oruni i także sąsiednich dzielnic - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Zastąpi dwie stare biblioteki?

Nowa biblioteka o powierzchni 339 m2 ma zastąpić niewielkie filie: nr 33 mieszczącą się na parterze bloku mieszkalnego przy ulicy Diamentowej 10  i nr 46 w budynku szkoły podstawowej przy ulicy Emilii Hoene 6. W tej pierwszej, na powierzchni 66 metrów kw., dostępne jest jedynie 8 tys. książek. W drugiej dostępnych jest niecałe 11 tys. książek (pow. 85 m kw.). Obie nie odpowiadają już, w naszym przekonaniu, potrzebom mieszkańców.

Biblioteka Ratuszowa - wnetrze 1.jpg

Łatwy dostęp do biblioteki

Biblioteka Ratuszowa będzie zlokalizowana w centrum dzielnicy. Z Oruni Górnej dojazd komunikacją publiczną zajmie jedynie 15 min (uczniowie i seniorzy w Gdańsku jeżdżą za darmo). Rowerem wzdłuż Potoku Oruńskiego tylko 3 minuty. Przy budynku powstanie strefa do gier podwórkowych, miejsce do grillowania z przenośnymi grillami i ławkami oraz parking rowerowy. W sąsiedztwie znajduje się Park Oruński, kawiarnia Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, zabytkowego kościoła, a w przyszłości także zmienionego rynku oruńskiego.

Trwają prace rewitalizacyjne i adaptacyjne w budynku dawnego Ratusza. Ich zakończenie zaplanowane jest na jesień tego roku.

Inwestycja jest częścią Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020.

 

Wypełnij ankietę badającą potrzeby i oczekiwania odbiorców nowej Biblioteki Ratuszowej: TUTAJ

Biblioteka Ratuszowa - wnetrze 4.jpg

 

Data wydarzenia: 
24.06.2021
Udostępnij: